Sunday, October 3, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Insurekcja Kaczyńskiego
Rp.pl: Prezes PiS prowadzi dziś politykę, która opiera się na tezie, że obecnie nie mamy do czynienia z wewnątrzpolskim sporem politycznym, lecz przeżywamy coś na kształt nowego narodowego powstania.

Tusk wie lepiej
Wyborcza.pl: Premier Donald Tusk ujawnia pokusę, by większość polityczną, jaką dysponuje PO, zamieniać w większość moralną. Niedawno zganił ekonomistów, którzy krytykują politykę finansową państwa, przedstawiając ich jako pseudoekspertów
Wielkie poruszenie na rynku gier wideo
Forbes.pl: Giełdowych inwestorów zelektryzował sukces, jaki na świecie odniósł polski City Interactive. Na tym rynku przebój przynosi miliony, ale jutra niepewni są nawet potentaci

Ukraiński pasztet

Polityka: Ukraiński Sąd Konstytucyjny ogłosił, że konstytucja kraju z 2004 r. została ustanowiona z naruszeniem prawa i od dziś przestaje obowiązywać. Tym samym przywrócił do życia ustawę zasadniczą z 1996 r., czyli z czasów Leonida Kuczmy.

Pojedynek na fortepiany

Gość Niedzielny: W Konkursie Chopinowskim nie chodzi tylko o to, żeby wyłowić wirtuozów. Chodzi o to, aby odkryć wśród nich takich, którzy specjalnie czują Chopina.

Rząd Tuska kłamie ws. Smoleńska

Gazeta Polska: "Tusk próbuje ukryć prawdę, że to on zaprosił Putina do Katynia".

Lewacko-liberalny salon trafił pod polskie strzechy
Gazeta Polska: Płynięcie pod prąd, niezgoda na upadek wartości (te bowiem przeszkadzają w realizacji samozadowolenia jednostki) i moralną pustkę są precyzyjnie zwalczane za pośrednictwem wszechobecnych mediów, którym zależy nie na głoszeniu prawdy, lecz na podbijaniu rynku.

Tezy Steinbach nie mają wzięcia

Polska Times: "Teksty Eriki Steinbach ukazują ją jako uczciwego człowieka, który jest zobowiązany prawdzie historycznej i odporny na truciznę relatywizacji. 256 stron, twarda oprawa w wielkim formacie" - tak wydawca reklamuje książkę pt. "Siła wypędzonych", którą napisała przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) i która właśnie pojawiła się w niemieckich księgarniach.

Błąd zaniechania

Tygodnik Powszechny: Katastrofa w Smoleńsku wydarzyła się pół roku temu. Wtedy polscy i rosyjscy politycy zapewniali, że miejsce wypadku zabezpieczono, „przeorano”. Tymczasem kilka dni temu uczestnicy motocyklowej pielgrzymki do Katynia i Smoleńska przywieźli ludzkie szczątki, m.in. fragment czaszki – znalezione na miejscu katastrofy.

Powrót rewolucji

Tygodnik Solidarność: W Peru ponownie pojawili się rewolucjoniści. Wydaje im się, że znów wyczuli ducha czasu – przecież w większości państw Ameryki Łacińskiej u władzy znajduje się lewica. Wielu prominentnych polityków ma za sobą związki z radykalnymi ruchami – choćby czołowa kandydatka na prezydenta Brazylii, która bawiła się w czerwony terroryzm w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.