Saturday, April 17, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Prawo do miejsca w panteonie
Rp.pl: Wielkość polityka wyraża się nie tylko w jego konkretnych decyzjach, ale także w tym, jakie nadzieje uosabia, co sobą reprezentuje i za jakimi ideałami się opowiada.
Niezłomny z Londynu
Rp.pl: Wielu Polaków miało w rodzinach pryncypialnych ludzi, którzy po wojnie podjęli decyzję, że nie wrócą do zajętego przez komunistów kraju, że pozostaną na emigracji. Nazywaliśmy ich niezłomnymi z Londynu.

Rosjanie coraz bardziej odcinają się od ZSRR
Wyborcza.pl: Rosjanie niechcący stali się świadkami polskiego przeżywania przeszłości, kultywowania pamięci rodaków zamordowanych przez stalinowski reżim. To może wywołać u nich refleksję o ich ofiarach

Marta Kaczyńska: Smoleńsk to jej prywatna katastrofa
Newsweek.pl: Cała Polska opłakuje tragiczną śmierć prezydenckiej pary. Ale w cieniu ogólnonarodowej żałoby mało kto zauważył, że Marta Kaczyńska straciła kogoś więcej - rodziców.

Parlament będzie pusty
Tygodnik Solidarność: Największe straty poniosło Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, ale wśród ofiar są przedstawiciele wszystkich największych klubów parlamentarnych

Miejsce Polski jest w Europie
Le Monde: Czy istnieje remedium na polskie lęki, zdolne przerwać łańcuch tragicznych zdarzeń, jakimi naznaczona jest historia narodu znad Wisły? Tak, odpowiada czołowy francuski dziennik "Le Monde", jest nim silna Unia Europejska

Ciała śpią, dusze czuwająPrzewodnik Katolicki: Doczesne szczątki polskich władców złożone są w aż 20 miejscach
Jednak w trzech polskich miastach pochowano najwięcej monarchów.

Niedokończona pieśń Małego Rycerza
Gazeta Polska: Chciałbym, aby wszyscy następni prezydenci Najjaśniejszej Rzeczypospolitej znali dzieje własnego kraju tak jak Lech Kaczyński.

Na granicy dobra i zła
Gość Niedzielny: Rosjanie otrzymali szansę na konfrontację ze swoją trudną historią. Jeżeli z niej skorzystają, wyjdzie im to na dobre.

Wielkie żałoby narodowe
Polityka: Po powstaniu styczniowym, po Grudniu’70, po śmierci JP2 i marszałka Piłsudskiego. Różne bywały i polskie żałoby, i powody smutku. I różne skutki.

Kard. Dziwisz: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie!”Tygodnik Powszechny: Kard. Stanisław Dziwisz w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej: Przed blisko półwieczem biskupi polscy wykonali prawdziwie proroczy krok w kierunku Niemców, mówiąc do nich w imieniu narodu polskiego: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie!” Musimy dorastać do wypowiedzenia tych samych słów wobec braci Rosjan.

Lista się powiększyła
Tygodnik Powszechny: 70 lat milczenia, a teraz wszyscy o tym mówią. Rodzina Katyńska powiększyła się o kilkadziesiąt nowych rodzin. Tragicznych rodzin. A dla nas, katyniaków, podwójnie tragicznych.

Przechował suwerennośćTygodnik Solidarność: Bojownik podziemia niepodległościowego, żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Przeszedł cały szlak II Korpusu z Armią Andersa. W XX wieku Ryszard Kaczorowski był w kilku najważniejszych dla naszej historii miejscach, gdzie walczyliśmy o wolność "waszą i naszą". Ostatni prezydent RP na wychodźstwie odszedł też w miejscu dla Polski szczególnym.

Nie ma obrazu Matki Boskiej Katyńskiej
Tvp.info: Na pokładzie tragicznego samolotu TU-154M był także obraz Matki Boskiej Katyńskiej. Obraz zabierano na wszystkie ważne uroczystości, upamiętniające zbrodnię katyńską. Niestety, wśród rzeczy znalezionych na miejscu tragedii w Smoleńsku, nie udało się – jak dotąd – odnaleźć nawet jego fragmentów.

Bezkompromisowa, skromna rewolucjonistka
Tygodnik Solidarność: Od niej zaczęła się historia Solidarności. Pozostanie w pamięci i w historii jako ikona Solidarności, która zawsze była po stronie skrzywdzonych i walczyła o społeczny wymiar przemian, mimo że tę walkę przegrywała. Docenił ją prezydent Lech Kaczyński, odznaczając Orderem Orła Białego.

Szkoda dobrych sąsiadówŻycie Warszawy: To byli tacy zwyczajni ludzie – wspominają sąsiedzi pary prezydenckiej z domu na Powiślu. – Pani Maria uwielbiała zakupy w osiedlowych sklepach, a prezydent pomagał innym nosić baniaki z wodą oligoceńską