Sunday, August 22, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Tusk w pułapce niemożności
Rp.pl: - Trudno znaleźć kogoś, kto jeszcze wierzy w jego „cuda”, premier coraz bardziej staje się już tylko „anty-Kaczyńskim”, a cała jego ekipa opozycją wobec opozycji

Zwykłym pędzlem stworzył znak, który połączył miliony
Wp.pl: 30 lat temu, w czasie strajków w Stoczni Gdańskiej powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich znaków graficznych - logo „Solidarności”

Ossów to rosyjski Katyń?
Rp.pl: Czy pomnik w Ossowie miał być rzeczywiście rycerskim gestem wobec poległych przeciwników? Czy też chodzi tu raczej o racje polityczne (zgoda z Rosją Putina)?

Siła polskiej martyrologii
Wyborcza.pl: W sobotnich gazetach bitwa o pamięć. Po obu stronach frontu wytoczono najcięższe pomniki.

Czas armii profesjonalnej
Wyborcza.pl: Nie ma wątpliwości, że lata 2009-10 staną się jedną z najważniejszych dat w historii polskiej wojskowości. Kilka tygodni temu polska armia osiągnęła docelowy stan - 100 tysięcy żołnierzy zawodowych.

Celibat - święte węzły
Newsweek.pl: Uważam, że skoro Kościół przez wieki doszedł do wniosku, że celibat dobrze się z kapłaństwem łączy, to od wchodzących na tę ścieżkę wymagałbym uczciwości i konsekwencji.

Obiecujący związek
Forbes.pl: Wybór NYSE Euronext na strategicznego partnera kończy okres ochronny warszawskiej giełdy przed agresywną konkurencją MTF-ów, alternatywnych platform obrotu. Ale też tworzy szansę na prawdziwe zdominowanie regionu własną taką platformą.

Czeska wojna
Polityka: Szkolili się do dywersji na głębokich tyłach armii NATO, ale na pierwszą wojnę pojechali w 1968 r. do Czechosłowacji. Wśród 25 tys. polskich żołnierzy biorących udział w operacji Dunaj było kilkuset komandosów z dwóch jednostek specjalnych.

Areszt dla krzyża
Gazeta Polska: Jak usuwano zwolenników Krzyża Pamięci
To była zaplanowana akcja z użyciem BOR, policji i tajniaków. Przeprowadzona pod pretekstem rutynowej kontroli pirotechnicznej.

Krzyż jest zgodny z konstytucją
Gość Niedzielny: Politycy SLD próbują nam wmówić, że w Polsce złamane zostały konstytucyjne normy rozdziału Kościoła od państwa. Nie mają racji.

Tusk nie zdoła wybić się na Margaret Thatcher. Jak dotąd kupuje tylko czas
polskatimes.pl: O czym myśli premier Donald Tusk, gdy czyta o nowym brytyjskim premierze Davidzie Cameronie, który już po stu dniach rządów przedstawił program mający zmienić Wielką Brytanię bardziej i szybciej niż Margaret Thatcher.

Robotnicy ’80
Tygodnik Powszechny: W sierpniu 1980 roku strajkom na Wybrzeżu nadawali ton robotnicy młodsi wiekiem, urodzeni i wychowani już w powojennej Polsce. Byliśmy wówczas świadkami przekształcania się „wielkoprzemysłowej klasy robotniczej” w robotników obywateli, którzy postanowili wziąć odpowiedzialność za kraj.

Głuchy i niemy
Tygodnik Solidarność: Chcąc podsumować 1000 dni miłościwie nam panującego rządu pod wodzą premiera Tuska, poprosiliśmy o wypowiedzi szefów kilku sekretariatów. Z perspektywy swoich branż opowiedzieli, co rząd zrobił dobrze, a co źle, co mu się udało, a co nie wyszło. Tych ostatnich spraw jest znacznie więcej.