Sunday, October 24, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Widmo Wielkiej Eurazji
Nasz Dziennik: Na naszych oczach powstaje eurazjatycka oś Paryż - Berlin - Moskwa. Przeszkodą w tworzeniu eurazjatyckiego imperium są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska

Studium manipulacji
Rp.pl: Prezydent Polski, Lech Kaczyński ogłosił, że 70. rocznicę zbrodni katyńskiej uczci w miejscu jej popełnienia. Później premier Rosji, Władimir Putin zaprosił premiera Polski Donalda Tuska na wspólne obchody tej rocznicy. Dla polskiego prezydenta miejsca w tych uroczystościach nie przewidywał.

Niech rosną metropolie
Wyborcza.pl: Powinien rozgorzeć spór jak się patrzy. W grę wchodzą zasady podziału miliardów euro, przyszłość całych regionów, miast i tysięcy firm w latach 2014-20. Jak sprawić by Polska miała szansę na skok cywilizacyjny?

Wkurzyć, wzruszyć, rozwścieczyć
Newsweek.pl: Zastanawiacie się, jaki wpływ na nasze życie polityczne wywrze zbrodnia dokonana przez szaleńca w Łodzi? Powiem wam jaki. Ta zbrodnia nie wywrze żadnego wpływu. Nic się nie poprawi, nic nie złagodnieje, nie będzie więcej współczucia, życzliwości, uśmiechu, tolerancji.

Pomysł na miliard
Forbes.pl: W siedem lat Jakub Zabłocki zbudował firmę wartą 1,1 mld złotych. Mógłby wprowadzić ją na giełdę, zrealizować zysk i być rentierem. Ale jego pięć minut cały czas trwa. Zażegnał konflikt akcjonariuszy, zorganizował finansowanie z funduszu private equity i śni o światowej potędze.

Polityka i „Polityka”
Polityka: Zacznę od tego, że na miejscu prezydenta Komorowskiego oraz innych polityków (i dziennikarzy) ja bym przeprosił. Na serio, a nie jako „eksperyment”, jaki prezydent zaproponował Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej w TVN 24.

Co widać i czego nie widać
Gość Niedzielny: Posłowie znaleźli się w sytuacji wymagającej od nich ogromnej odwagi. A to za sprawą podjętych na nowo, po wielomiesięcznej przerwie, prac nad ustawą bioetyczną, która m.in. będzie regulowała stosowanie metody in vitro.

Platforma boi się społeczeństwa
Gazeta Polska: Platforma Obywatelska boi się „obywatelstwa”. Dzisiejsza (23-10-2010) wizyta trzech najważniejszych polityków w kraju na miejscu tragedii w Łodzi przejdzie do historii polskiego życia publicznego.

Bez znieczulenia
Tygodnik Powszechny: Antyklerykalizm szkodzi Kościołowi. Ale jest mu niezbędny. Antyklerykalizm staje się trendy. Nowo powstały ruch Janusza Palikota wynosi jego hasła na sztandary, konkurując z lewicą – w której frazeologii Kościół funkcjonuje jako przyczyna większości nieszczęść polskiej demokracji.