Sunday, December 5, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Rozbrojona Polska w zagrożonym świecie
Rp.pl: Można mieć absolutną pewność, że w naprawdę groźnej sytuacji liderzy UE będą się ratowali na własną rękę. W Polsce natomiast słyszymy wciąż, że ratunkiem na wszystko jest zawierzenie Unii.

Polityczny wolny rynek – niezbędny
Rp.pl: W Polsce po 1989 roku władzy nie obejmowali ludzie najlepsi, tylko najsprytniejsi, którzy przez przyznanie własnym partiom subwencji usankcjonowali swoją obecność w elicie politycznej – twierdzi politolog z Uniwersytetu Warszawskiego

Kto jest kierownikiem sklepu
Wyborcza.pl: Pytanie: "Kto naprawdę rządzi rosyjskim Sfinksem?", intrygowało w czasach carskich, komunistycznych i dziś

Kanciasta piłka
Newsweek.pl: To dobrze, że mundial zdobywa nowe obszary. Niestety nie sposób pozbyć się podejrzeń, że werdykt Komitetu Wykonawczego FIFA nie był do końca czysty.

Sarkozy w Tepsie
Forbes.pl: Francuski rząd jest większościowym udziałowcem w TP (Telekomunikacji Polskiej), a nie reaguje na uchylanie się telekomu od zapłacenia 1,5 mld zł kary. Czyżby Sarkozy postrzegał prawo niczym Hugo Chavez?

Pokochajcie Rosję
Polityka: - Na przełomie 2008 i 2009 r. Putinowi zaświtało, że polskiej „przeszkody” w stosunkach z Unią nie da się pokonać, wyciągając ręce do Berlina i Paryża w nadziei, że te dwie potęgi skłonią Polskę, by była bardziej przyjazna wobec Rosji - mówi Dmitrij Trienin.

Putin kusi Niemców
Gość Niedzielny: Berlin. Premier Putin w trakcie wizyty w Berlinie namawiał gospodarzy do wspólnych inwestycji oraz stworzenia strefy wolnego handlu z Unią Europejską od Władywostoku po Lizbonę.

Największa tajemnica ujawniona: jankesi stoją po stronie dobra!
Polska Times: Ponieważ najnowsza wrzutka dokumentów przez WikiLeaks nie doprowadziła do spodziewanego upadku świata, wyraźnie rozdrażniony pan Julian Assange (niewątpliwie Człowiek Roku) wezwał Hillary Clinton do rezygnacji.

Oficerowie innych wywiadów zastąpią naszych śledczych
Gazeta Polska: W Parlamencie Europejskim odbędzie się we wtorek publiczne wysłuchanie poświęcone rosyjskiemu śledztwu ws. katastrofy pod Smoleńskiem. Zabraknie przedstawicieli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i prokuratora generalnego, będą za to oficerowie amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu.

Patrzeć na Wschód, mając odwróconą głowę...
Tygodnik Powszechny: Wygaszenie polityki „gry o prestiż” z Polską stało się dla Rosji koniecznością – jednym z narzędzi osiągania jej celów w Europie. Dla Polski z kolei „bycie narzędziem” w sytuacji, gdy Rosjanie na mocy własnych kalkulacji – bo przecież nie w wyniku gwałtownego przypływu uczuć... – zmuszają się do poprawy stosunków, jest okazją do wygrania tego politycznie i na Wschodzie, i na Zachodzie.

Wystarczył generał Jaruzelski
Tygodnik Solidarność: Samo podpisanie porozumień sierpniowych i – w konsekwencji – powstanie Solidarności było dla Kremla nie do przyjęcia. Dla sowieckich decydentów istnienie niezależnej struktury związkowej oznaczało usankcjonowanie pluralizmu politycznego, czyli grzech śmiertelny – zamach na kierowniczą rolę partii.