Sunday, December 19, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Katastrofa posmoleńska
Rp.pl: Tak, nie pomyliłem się w tytule − chodzi mi tu o katastrofę posmoleńską. Katastrofa smoleńska sama w sobie była wystarczającym nieszczęściem, ale zaraz po niej przyszła druga: katastrofa państwa polskiego, katastrofa władzy, w krytycznym momencie sprawowanej przez ludzi, których poziom umysłowy i etyczny wystarcza do podawania piłek na boisku, ale nie dorasta do wymogów stawianych mężom stanu.

Ida święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji Wyborcza.pl (portal Gazety Wyborczej) poświęca większość swojej “Home Page” atakom na Kościół Katolicki. Oto dwa przykłady.

Kościół podzielony, Kościół dzielący
Wyborcza.pl: List ojca Ludwika Wiśniewskiego ujawnił ostry podział w polskim Kościele katolickim. Szeptało się, mówiło o tym prywatnie, z czasem zaczęli mówić publicznie nawet sami biskupi.

Zaskrzypiały kościelne nożyce
Wyborcza.pl: List ojca Ludwika Wiśniewskiego, który ujawniła "Gazeta", zatrząsł Kościołem.

CZARNA FLAGA I JARUZELSKI
Newsweek.pl: … na temat masakry w 70. dyskutować się nie da. Władza zabiła, bo zabić chciała. Nie ma większej ohydy niż strzelić bezbronnemu, którego wcześniej zwabiło się, w plecy.

Wyspa mniej zielona
Forbes.pl: Imponujące jak na kryzysową Europę wskaźniki wzrostu gospodarczego Polska zawdzięcza nie tylko popytowi wewnętrznemu i eksportowi, ale też zwiększaniu zadłużenia. Licznik Balcerowicza pokazujący, jak szybko przyrasta polski dług, kręci się coraz szybciej.

Katastrofa smoleńska: polskie zastrzeżenia do raportu
Polityka: O polskich uwagach do rosyjskiego raportu na temat katastrofy pod Smoleńskiem oficjalnie wiadomo tylko tyle, że zmieściły się na 150 stronach. Mimo to nietrudno się domyśleć, co na nich zapisano.

Czym ugasić pożar w strefie euro?
Presseurop.eu: Wszyscy już się zdążyli przekonać, że jeśli strażacy nie wezmą się szybko do roboty, wspólna konstrukcja pójdzie z dymem.

To będzie naprawdę ciężki rok dla Unii Europejskiej, a więc też dla Polski
Polska Times: Polskie władze - rząd i prezydent - będą w 2011 roku potrzebować więcej mądrości i szczęścia niż kiedykolwiek wcześniej.

Polscy prokuratorzy złapani na rosyjski haczyk
Gazeta Polska: Prokuratura rosyjska, która wycofała zeznania kontrolerów z akt śledztwa smoleńskiego, działała na podstawie przepisów-wytrychów. Co ciekawe, polscy prokuratorzy wojskowi nie dysponują tłumaczeniem kodeksu postępowania karnego Rosji.

Czołgi przeciw Solidarności
Tygodnik Powszechny: Przywódca komunistycznej NRD Erich Honecker zabiegał w 1981 r., aby w ewentualnej inwazji Układu Warszawskiego na Polskę wzięła udział niemiecka dywizja pancerna.

Stanisław Szukalski – dziadek DiCaprio
Tygodnik Solidarność: Kilka tygodni temu, w magazynie „Kawa”, ukazał się wywiad z Leonardem DiCaprio, w którym aktor informuje o swym polskim „dziadku”, Stanisławie Szukalskim. Zapomnianym rzeźbiarzu – jak twierdzi gwiazdor – ale także malarzu i teoretyku, autorze oryginalnej teorii językowej o nazwie zarmatyzm. Niestety, aktor ma rację; nazwisko Szukalskiego jest obce większości Polaków.