Sunday, January 9, 2011

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Groźba bratniej pomocy
Polska Zbrojna: Jeżeli Rosjanie w 1981 roku chcieliby stłamsić polskie społeczeństwo, musieliby użyć w interwencji około miliona żołnierzy.

KRÓLESTWO POLSKIE KONTRA IMPERIUM ROSYJSKIE
Mówią Wieki: W potocznej świadomości wielu Polaków utrwalił się pogląd, że spośród wszystkich zrywów narodowych powstanie listopadowe miało największe szanse na sukces. Ma za tym przemawiać m.in. to, że do wojny z Rosją Królestwo Polskie wystawiło regularną armię, która w wielu elementach dorównywała przeciwnikowi, a nawet go przewyższała.

Ziemkiewicz: Wszyscy w opozycji
Rp.pl: SLD nie próbuje nawet być przeciwnikiem PO. Główną emocją, jaką wyraża, była i pozostaje ta sama, co Platformy, niechęć do Kaczyńskiego i straszenie jego powrotem do władzy.

Czy Platforma pokochała socjalizm?
Newsweek.pl: Donald Tusk, mowiąc o finansowych postulatach części środowisk tworczych, raczył stwierdzić, że „ludzi utalentowanych nie można rzucać na pastwę rynku”. Oczywiście, pan premier wie, że ta teza jest bałamutna.

Tusk zrobił mnie w konia
Wyborcza: “Kto ze mną tę umowę emerytalną wtedy zawierał? Rząd AWS-UW, który wprowadzał reformę. A kto był wicemarszałkiem ówczesnego Senatu z ramienia UW, która reformę przegłosowała? Wicemarszałek Donald Tusk. A dzisiaj umowę zrywa.”

Pięciu graczy a joystick trzyma szósty
Forbes.pl: Resort obrony musi wybrać dla polskich pilotów jeden z pięciu wychwalanych pod niebiosa samolotów szkoleniowych. Wybór najtańszego nie musi być najlepszym wyjściem.

Mniejszości nie gęsi, lecz swój język mają
Presseurop.eu: W trzech dawnych republikach radzieckich, dziś krajach członkowskich UE, mniejszości rosyjskie i polskie stanowią znaczną część populacji. Ale praw pozwalających posługiwać się własnymi językami mają niewiele, oburza się flamandzki dziennikarz.

Get a move on
The economist: The government should win re-election this year. Then it can get on with reform

Kwaśniewscy, agent Tomek i tajemnice willi w Kazimierzu
Gazeta Polska: Od kilku miesięcy gazety rozpisują się na temat historii willi w Kazimierzu. Medialny przekaz jest prosty: złe CBA chciało zniszczyć niewinnych państwa Kwaśniewskich. „Gazeta Polska” dotarła do szczegółów operacji specjalnej, w świetle których sprawa nie jest tak oczywista.

Kuba wolna (od lęku)
Tygodnik Powszechny: Fidel Castro przyznał, że komunizm na Kubie się nie sprawdził. Ale nie sprawdziły się też zarówno radykalne, jak też liberalne wizje obalenia systemu. Jak Kuba może wyzwolić się z dyktatury?

Bratanki etatystyczne
Tygodnik Solidarność: Na Węgrzech dzieją się ciekawe rzeczy. Wygląda na to, że tamtejszy rząd skoncentrował się na sprzątaniu po postkomunistycznej władzy, a dopiero potem rozwinie skrzydła. Przynajmniej taką mają nadzieję ci, którzy mu dobrze życzą.