On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Sunday, March 13, 2011

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Pokłosie Grossa
Rp.pl: France Culture, prestiżowa radiostacja francuska. Ma udział w formowaniu opinii elit tego kraju. 26 luty br., sobotnia - jedna z bardziej uznanych - audycja tego radia prowadzona przez filozofa, Alaina Finkielkrauta, tym razem poświęcona jest francuskiemu wydaniu książki Anny Bikont "My, z Jedwabnego".

Husarz kontra kirasjer
Polska Zbrojna: Czy husaria była najlepszą kawalerią w XVII wieku? Zwolennicy kirasjerów stanowczo zaprzeczają.

"Wypożyczyć" może znaczyć odtajnić
Nasz Dziennik: Komisja Jerzego Millera "wypożyczała" materiał z prokuratury, nie robiąc kopii. Powód? Brak kopiarek. Prokurator Ireneusz Szeląg zażądał wykonania uwierzytelnionych kopii. Komisja odmówiła

Premier Tusk: Czego dokonaliśmy, co nam się nie udało
Wyborcza: Chcę spróbować przekonać państwa, że mój rząd przeprowadza głębokie reformy. Być może jednym z podstawowych grzechów mojej ekipy jest to, że nie potrafimy przebić się z tym do opinii publicznej

Tusk rozlicza się z porażek
Wyborcza: To znana w Europie, ale rzadka w Polsce praktyka, by premier publikował w prasie artykuły, w których podsumowuje osiągnięcia rządu i rozlicza się z porażek.

Tuska metoda małych krętactw
Rp.pl: Donald Tusk, premier rządu RP, wystąpił jako publicysta „Gazety Wyborczej”. Niestety, jak wszyscy jej publicyści, nierzetelny.

Debata o OFE – teatr, ale potrzebny
Newsweek.pl: W czasie prezydenckiej debaty o OFE nikt nikogo nie przekonał. Kto miał rację, dowiemy się najprawdopodobniej dopiero po latach.

Ropa za 140 dolarów pogrąży Europę
Forbes.pl: Wzrost cen ropy do 140 USD za baryłkę może spowodować, że niektóre rozwinięte gospodarki ponownie wejdą w recesję - ostrzegł Nouriel Roubini.

Europa się rozsypuje na libijskich piaskach
Polityka: W obliczu dramatycznych wydarzeń w Libii Unia Europejska zawodzi.

Bielik - polski ptak eksportowy
Polityka: Niewiele brakowało, by wyginął największy polski ptak i pierwowzór naszego godła. Dziś się odrodził i pomaga odbudowywać gatunek w Anglii i w Izraelu.

Dyplomacja kupiecka
Tygodnik Powszechny: To nie do uwierzenia, ale Marco Polo zawsze powtarzał, że jego relacja spisana przez Pizańczyka nie zawiera nawet drobnej części tego, co widział i czego sam doświadczył.

Musimy za wszelką cenę obronić polski węgiel
Tygodnik Solidarność: Ci, którzy za wszelką cenę chcą wyeliminować węgiel, nie tylko z europejskiego, ale i ze światowego rynku, absolutnie nie są tacy proekologiczni. To jest jeden wielki biznes. Węgiel stanowi dla nich wielką konkurencję.