On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Saturday, April 16, 2011

Z Polskiej Publicystyki - Wyplenić zaprzańców

Od czasu katastrofy w Smoleńsku dochodziły do mnie z Polski niepokojące sygnały o przekonaniu wielu Polaków co do winy pilotów oraz, a zwłaszcza, prezydenta Kaczyńskiego. Niepokoiło mnie to tym bardziej, że słowa użyte w rozmowach pochodziły niemalże prosto ze stron internetowych Gazety Wyborczej. Tak było w pierwszych dniach po katastrofie. Później retoryka była coraz gorsza. Jako człowiek wychowany na zasadzie, że o umarłych nie mówi się zle zacząłem patrzeć na obecny rząd zupełnie innymi oczami. Takie same uczucia mam wobec Lecha Walesy który nigdy nie pogodził sie z pochowkiem pary prezydenckiej na Wawelu. A teraz w ostatnich dniach zaczął głośno wyrażać opinie, że pomnik na pewno sie Kaczyńskiemu nie należy.

Wczoraj znalazłem na stronach Gazety Polskiej krotki artykuł „Wyplenić zaprzańców” który idzie trochę dalej jeśli chodzi o opinie o tych którzy pozwalają sobie na „kpiny ze śmierci własnych rodaków”.

Oto fragment artykułu:
Dranie powtarzający rosyjskie kłamstwa na temat śmierci polskiej elity nie są żadnymi politykami, dziennikarzami bądź „wyborcami Platformy”, bo żadna norma moralna bądź polityczna nie pozwala na kpiny ze śmierci własnych rodaków. W polskiej kulturze nie istnieje przyzwolenie na nienawiść tak wielką, by drwiła z naturalnego prawa do dochodzenia prawdy o śmierci osób bliskich. Nie ma również zgody na taką nikczemność, by Polaków żądających wyjaśnienia tragedii lżyć i oskarżać. Kto tak czyni, jest zaledwie bękartem nieznającym swego miejsca na ziemi i trzeba zrobić wszystko, by pozbawić go władzy.
Więcej mozna przeczytać tutaj