On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Sunday, March 4, 2018

Pilne: New York Times napisał coś "pozytywnego" o Polsce

Może trochę przesadziłem z 'coś "pozytywnego"' ale ...

W swoim artykule zatytułowanym: "Dlaczego polscy nacjonaliści są tak popularni? Zapytaj lokalnego bibliotekarza" autorzy opisują działalność pani Wiesławy Kłosińskiej, bibliotekarki z Podgórza, która chce odsłonić pomnik upamiętniający Sybiraków.

Autorzy piszą wprost, że taki pomnik nie był możliwy za poprzednich rządów. Stało się to możliwe za rządów PiS.
"Dziękuję rządowi, że teraz mamy szansę uratować pamięć o nich" - powiedziała. Po ponad dwóch latach u władzy partia PiS i jej przywódca, Jarosław Kaczyński, przekształciła system sądowniczy w sposób, według krytyków, który podważa rządy prawa. Rząd przejął kontrolę nad państwowymi mediami, wypędzając przeciwników; ograniczył publiczne zgromadzenia; i uchwalił kontrowersyjną ustawę delegalizującą twierdzenie, że naród polski był odpowiedzialny za Holokaust. Krytycy obawiają się, że partia używa narzędzi demokracji aby podważyć tę samą demokrację. Ale pomimo międzynarodowego załamywania rąk, partia jest bardziej popularna niż kiedykolwiek, tam gdzie się liczy - wśród wyborców.
Od tego momentu można powiedzieć, że artykuł już jest "pozytywny". Moze troche umownie ale to już wyraźny postęp. Cos takiego zdarza się raz na 10-15 lat. Choć muszę szczerze przyznać że nie pamiętam ostatniego razu.
W tym roku mija 100 lat, odkąd prezydent Woodrow Wilson wezwał do ustanowienia wolnego i niezależnego państwa polskiego, a partia rządząca przygotowywała się do tej rocznicy przez ponad dwa lata,  ...) 
"Na pamiątkę Sybirakom, deportowanym do nieludzkiej ziemi" - czytamy w memoriale. "Niech dobry Bóg zatroszczy się o męczenników z Syberii, tych torturowanych i zamordowanych na Golgocie Wschodu i tych, którzy zostali deportowani i znaleźli dom pod obcym niebem." Z dumą przedstawiając pomnik, pani Kosińska powiedziała: wreszcie mamy rząd, który pozwala nam świętować naszą historię. "