Killing Warsaw is now on Audible

I am pleased to announce that the audiobook 
Killing Warsaw is now on sale at Audible and Amazon, and it will be available on iTunes within the next few days.

This audiobook shows how much the city of Warsaw and its residents suffered under German Nazi occupation. It also shows that all of the destruction was planned before the war and that there were no accidents. The city of Warsaw was to disappear to be later reborn as a small German city of Warschau. You will see how the plan was implemented from the first days of the war, through brutal occupation, Ghetto uprising, Warsaw uprising, and final and total destruction. You will see how rapidly the city's population shrunk from 1.3 million to 1,000.

(The link below will take you to the book's page where you will be able to hear the sample.)

Killing Warsaw: The Full True Story of the City That Was to Disappear - US - UK - FR - DE

We are told that at $7 in the US and £6.39 in the UK it is a bargain.

Wednesday, September 19, 2018

Wszyscy teraz gadają o Fort Trump - genialna zagrywka Dudy

Ostatnie tygodnie, a zwłaszcza ten, moze nie były dobrym czasem na promocje Polski w USA ale nienawiść lewicowych mediów do Trumpa zrobiła swoje. Już prawie wszystkie media amerykańskie, i nie tylko, komentują rzucone przez prezydenta Dude hasło "Fort Trump". W większości wypadków opinie nie są zbyt pochlebne ale sama inicjatywa została zauważona i tak jak w roku 2015 samo słowo Trump przynosi darmowa reklamę warta prawdopodobnie grube miliony.

Podejrzewam, ze jeśli przez noc nic się nie stanie to jutro za ten pomysł wezmą sie telewizyjni "eksperci" czyli ludzie którzy wiedza wszystko o wszystkim ale tak naprawdę nie zbyt wiele. Jeden z nich ma bardzo fajny brytyjski akcent a w przeszłości próbował swoich sil w komedii, z marnym skutkiem. Do wieczora można się spodziewać na CNN (złośliwie nazywany Clinton News Network) i MSNBC paneli ekspertów którzy tez się niezbyt pochlebnie o tym wypowiedzą.

Jeszcze raz: BRAWO PREZYDENT DUDA!  

Poszedł 'Full Trump' (nazwijmy to Duda Play - zagrywka Dudy) i wygrał. #forttrump

Hasło, Full Trump, na Google przyniosło 136 milionów rezultatów. Oto pierwsza strona:
Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.