Tuesday, January 21, 2020

Politico opublikował "opinie" premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki opublikował artykuł w "Politico" zatytułowany "Moskiewski rewizjonizm Holokaustu" w którym przeciwstawia się kłamstwom prezydenta Rosji Władimira Putina. "Powtarzające się próby malowania Polski jako sprawcy, a nie ofiary, nie mogą być tolerowane" –  podkreśla szef rządu.


Podczas gdy Świat obchodzi 75-lecie wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje przepisać historię. Związek Radziecki, nie będąc „wyzwolicielem”, był wspólnikiem nazistowskich Niemiec a także sprawcą własnych zbrodni - przed i po wyzwoleniu Auschwitz. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z prochów II wojny światowej, musimy strzec się fałszywych narracji, takich jak te, które są dziś sprzedawane.

Artykuł pana premiera, który Politico wyraźnie oznaczyło jako opinia, jest szeroko komentowany w polskich, ale nie w Gazeta.pl lub RP.pl. Określa się go jako ważny artykuł (DoRzeczy) i mocna odpowiedź (Niezależna) na kłamstwa.

Pan premier podkreślił, że "Okupacja sowiecka, która trwała kolejne 45 lat, kosztowała życie milionów ludzi i pozbawiła Polskę i Europę Środkową niepodległości i szansy na normalny rozwój gospodarczy."


W rzeczywistości to właśnie sojusz między nazistowskimi Niemcami a ZSRR w 1939 roku utorował drogę do wybuchu II wojny światowej. Trzecia Rzesza nie byłaby w stanie odbudować niemieckiego potencjału wojskowego bez zaopatrzenia w surowce naturalne i współpracy wojskowej ze strony Sowietów. Nie byłaby w stanie tak łatwo pokonać Polski i Francji, nie miałaby tez tak dużej swobody w przygotowaniu niszczycielskiej machiny Holocaustu."

Warto przeczytac oryginalny tekst w Politico.