Saturday, May 23, 2020

USA: Dramatyczny spadek przypadków koronawirusa w wielu stanach

Dr Deborah Birx, koordynator działań Białego Domu ws. koronawirusa, ogłosiła w piątek „dramatyczny spadek” liczby zgonów i hospitalizacji w całym kraju, szczególnie w rejonie metra w Nowym Jorku.

„Dramatyczny spadek w poszczególnych stanach” zaobserwowano również w pozytywnych wskaźnikach testów na infekcje, ponieważ możliwości testowe zostały rozszerzone, powiedziała Birx podczas konferencji z reporterami. Birx powiedziała, że każdy stan osiągnął próg 2 procent, aby rozpocząć ponowne otwarcie zgodnie z wytycznymi Białego Domu.

W piątek prezydent Trump ogłosił, że domy kultu są „niezbędne” i wezwał gubernatorów do ich otwarcia. Trump ogłosił zasady dotyczące kościołów, synagog i meczetów podczas krótkiej konferencji w Białym Domu. „Niektórzy gubernatorzy uznali sklepy monopolowe i kliniki aborcyjne za niezbędne” - powiedział Trump. „Ale pominęli kościoły i inne domy kultu. To nie jest w porządku więc koryguję tę niesprawiedliwość i nazywam domy kultu niezbędnymi.” 

Prokurator generalny, William Barr, ostrzegł już w zeszłym miesiącu, że ograniczenia związane z koronawirusem przez władze stanowe i lokalne powinny być stosowane równomiernie, a nie wyodrębniać organizacje religijne.