Start your Holiday shopping now, before Lockdown

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.

Wednesday, June 17, 2020

Polski przywódca może odwiedzić Biały Dom, spodziewane jest ogłoszenie wzrostu liczby żołnierzy w Polsce

Image: Politico / AP Photo
Politico: Prezydent Donald Trump może wkrótce ponownie powitać zagranicznych przywódców w Białym Domu po przerwie z powodu pandemii koronawirusa, a jego pomocnicy prowadzą rozmowy z prezydentem Polski i polskimi urzędnikami. Wizyta polskiego Andrzeja Dudy, jeśli zostanie sfinalizowana, prawdopodobnie zbiegnie się z planami Trumpa, by ogłosić wzrost liczby wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce. Ale przychodzi również w wrażliwym momencie dla Dudy, który jest gotowy na ponowny wybór 28 czerwca.

Bliscy obserwatorzy wyrazili zdziwienie możliwością wizyty Dudy. "Duda wykonał dobrą robotę z administracją Trumpa i prezydentem Trumpem. Ale Polska jest w końcowych dniach wyborów prezydenckich, a Duda stoi w obliczu silnej konkurencji ze strony kilku wiarygodnych kandydatów" - powiedział Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

Stars and Stripes: Jak poinformował czołowy amerykański dyplomata w Niemczech, wkrótce zostanie ogłoszone porozumienie w sprawie zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w Polsce i może być większe niż pierwotnie planowano. W tym samym czasie USA (podobno) rozważają zmniejszenie obecności swoich wojsk w Niemczech. Ogłoszenie o planie nastapi "już wkrótce", napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.