Wednesday, August 12, 2020

Chiny użyly koronawirusa aby znacjonalizować amerykańskiego producenta samochodów

Saleen Automotive Inc.

Chiny zachęciły amerykańskiego przedsiębiorcę do pomocy w budowie najnowocześniejszej firmy motoryzacyjnej na największym rynku samochodowym na świecie, a następnie wykorzystały niepewność wywołaną przez COVID-19 do kradzieży jego firmy i własności intelektualnej - mówi biznesmen.

Steve Saleen, założyciel specjalistycznego producenta samochodów sportowych o wysokich osiągach. Saleen Automotive, oraz jego partner Charles Wang, chiński imigrant i były prawnik w nowojorskiej kancelarii prawnej, zostali poproszeni pod koniec 2015 roku o utworzenie spółki joint venture z miastem Rugao w celu produkcji samochodów.

Porozumienie, które zostało osiągnięte, wymagało od Saleena wniesienia swojej marki i znaków towarowych, doświadczenia, know-how i technologii w produkcji samochodów, oraz zaprojektowanie trzech pojazdów. Ten wkład wyceniono na 800 milionów dolarów. 

Saleen, Wang i ich partnerzy mieli otrzymać dwie trzecie udziałów w nowo powstałej firmie o nazwie Jiangsu Saleen Automotive Technologies.

Na początku 2020 roku wszystko szło zgodnie z planem. Pierwszy produkt, SUV, był na etapie certyfikacji. Fabryka, wyposażona w 470 najnowocześniejszych robotów, była gotowa do produkcji. 

Wtedy wybuchła pandemia COVID-19. 

Gdy Saleen i Wang utknęli w Stanach Zjednoczonych ponieważ loty do Chin zostały wstrzymane rząd Rugao skorzystał z okazji, by „znacjonalizować firmę”.

29 czerwca policja wkroczyła do fabryki i biur Jiangsu Saleena. Szefowie, którzy byli obywatelami Chin, zostali zmuszeni do rezygnacji. Pozostali pracownicy zostali zwolnieni.

Władze stwierdziły, że technologia Saleena jest bezwartościowa i podano fałszywe informacje, aby zapewnić wyższą wycenę.

Bez wiedzy Saleena urzędnicy złożyli 510 patentów na opracowane przez niego rozwiązania - z których 120 zostało już przyznanych, w tym jego nowa turbosprężarka. W wielu zgłoszeniach Saleen nawet nie był wymieniony jako wynalazca.

Jak na ironię, gdy przejmowano firmę Saleena, Stany Zjednoczone i Chiny dopracowywały ostatnią fazę pierwszej umowy handlowej, do której prezydent Trump naciskał od czasu objęcia urzędu.