Saturday, April 17, 2021

"Gorące" ceny drewna mogą ostudzić boom budowlany


Ceny drewna wzrosły o 395% w porównaniu z cenami przed pandemią.

Liczba wydanych w marcu pozwoleń na budowę wzrosła o 2,7% miesiąc do miesiąca do stawki rocznej wynoszącej 1,766 mln. Wzrost jest zaledwie nieznacznym impulsem w porównaniu z 19,4% wzrostem liczby zaczecia budowy, które rosły w najszybszym tempie od prawie 16 lat. Według National Association of Home Builders, zazwyczaj budowa rozpoczyna się w ciągu dwóch miesięcy od wydania zezwolenia. 

Ale, niektórzy deweloperzy „wstrzymywali się z projektami, spodziewając się, że ceny wkrótce spadną” - napisał ekonomista nieruchomości w firmie badawczej Capital Economics.

Kontrakty terminowe wzrosły w tym roku o 47% do 1286 USD za tysiąc stóp drewna. Ceny wzrosły o 395% w porównaniu z najniższym poziomem z kwietnia 2020 r., który wynosił poniżej 260 USD za tysiąc stóp.

Gwałtowny wzrost cen nastąpił po wyczerpaniu się zapasów drewna gdy Amerykanie podjęli się projektów modernizacji domów podczas "lockdown-u". Restauracje także przyczyniły się do załamania podaży drewna, budując miejsca do spożycia pokarmów na zewnątrz, aby obsługiwać klientów, którym nie wolno było spożywać posiłków w pomieszczeniach.

Wszystko to było spotęgowane przez gwałtowny spadek produkcji, ponieważ tartaki były pozamykane w pierwszych dniach pandemii i w wolnym tempie zwiększały produkcję.

Eksperci ostrzegają, że ceny mogą nie spaść w najbliższym czasie a zakontraktowane budowy musza ruszyć z miejsca.