Sunday, December 5, 2021

Sekretarz Obrony USA, zwiększona aktywność Chin w pobliżu Tajwanu „wygląda na próbę generalną”


 Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział w sobotę, że zwiększona aktywność wojskowa Chin w pobliżu Tajwanu najwyraźniej wskazuje na „próbę” przyszłych zamiarów tego kraju.

Austin przedstawił swój komentarz podczas dyskusji z prezenterem Fox News Bretem Baierem podczas Reagan National Defense Forum w Kalifornii.

Wskazując, w jaki sposób Chiny rozpoczęły w ostatnich miesiącach wiele operacji lotniczych w pobliżu Tajwanu, Baier zapytał Austina: „Czy uważasz, że są to loty szkoleniowe dla przyszłych operacji?”

Austin zauważył, że nie chce spekulować, ale: „Oczywiście wygląda na to, że badają swoje prawdziwe możliwości i na pewno wygląda to na próbę”.

Forum Reagana, które odbywa się w czasie, gdy Chiny i Rosja nadal budują agresywne siły na niespotykaną od II wojny światowej skale. Eksperci ds. polityki zagranicznej i prawodawcy z obu stron, argumentowali, że polityka zagraniczna administracji Bidena osłabiła pozycję USA na światowej scenie.

„Stoimy przed ogromnym wyzwaniem,” – powiedział szef obrony. „W czasie wojny i pokoju zawsze jesteśmy silniejsi, gdy pracujemy razem z naszymi przyjaciółmi”.

Wyjaśnił, że Stany Zjednoczone nie będą zmuszać narodów do wyboru między powiązaniami z USA lub Chinami, powiedział, że administracja Bidena chce wzmocnić odstraszanie przed chińską agresją na Tajwan, a nie zmienić status quo w regionie.