Saturday, February 12, 2022

USA nakazują ewakuację większości pracowników ambasady w Kijowie


 Sekretarz obrony Lloyd Austin nakazał 160 członkom Gwardii Narodowej Florydy na Ukrainie opuszczenie kraju i objęcie stanowiska w innym miejscu w Europie.

Według sekretarza prasowego Pentagonu, Johna Kirby'ego, gwardziści z Florydy byli na Ukrainie doradzając i szkoląc siły ukraińskie w ramach Wspólnej Wielonarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina.

„Opuszczają Ukrainę i przeniosą się w inne miejsca w Europie” – powiedział dziennikarzom Kirby. „Sekretarz podjął tę decyzję z dużą ostrożnością – mając przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo i ochronę naszego personelu.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dzisiaj, że "aktywny" konflikt między Rosją a Ukrainą jest „coraz bardziej prawdopodobny”.

Podczas briefingu z dziennikarzami, urzędnik powiedział, że to najwyższy czas dla obywateli USA, aby opuścić Ukrainę, powtarzając, że pomoc ze strony amerykańskiej armii nie nadejdzie, jeśli wybuchnie wojna.

Większość pracowników ambasady, którzy się ewakuują, tymczasowo wróci do USA, powiedział urzędnik. Część personelu przeniesie się do Lwowa.

Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał dzisiaj telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Blinken ponownie naciskał na Rosję, aby wybrała dyplomatyczne rozwiązanie sytuacji, inaczej Rosja stanie w obliczu „zdecydowanej, masowej i zjednoczonej odpowiedzi transatlantyckiej”, jeśli zdecyduje się na inwazję na Ukrainę.

„Sekretarz wyjaśnił, że dyplomatyczna droga do rozwiązania kryzysu pozostaje otwarta, ale wymagałoby to od Moskwy deeskalacji i zaangażowania się w dyskusje w dobrej wierze” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Ned Price.