Friday, February 25, 2022

Zdumiewające: NASA mówi, że amerykańsko-rosyjska współpraca na międzynarodowej stacji kosmicznej będzie kontynuowana


 NASA twierdzi, że będzie kontynuować współpracę z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomimo nowych sankcji wobec kraju w związku z inwazją na Ukrainę.

„NASA kontynuuje współpracę ze wszystkimi naszymi międzynarodowymi partnerami, w tym z Roscosmos, w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – powiedział rzecznik agencji. „Nie planuje się żadnych zmian w zakresie wsparcia agencji dla trwających operacji na orbicie i stacji naziemnych”.

Oświadczenie NASA przyszło po tym, jak prezydent Biden ostrzegł w czwartek, że sankcje „zdegradują” rosyjski przemysł lotniczy, w tym jego program kosmiczny. 

Według Departamentu Handlu USA, kontrola eksportu będzie skierowana na rosyjski sektor obronny, lotniczy i morski, odcinając Rosji dostęp do „istotnych technologii” i podcinając jego „strategiczne ambicje wywierania wpływu na arenie światowej”. ”. Nowa kontrola eksportu, obejmuje półprzewodniki, komputery, telekomunikację, sprzęt bezpieczeństwa informacji, lasery i czujniki.

„Działając zdecydowanie i w ścisłej koordynacji z naszymi sojusznikami i partnerami, wysyłamy dziś jasny sygnał, że Stany Zjednoczone Ameryki nie będą tolerować agresji Rosji na demokratycznie wybrany rząd”.