Saturday, October 7, 2023

UAW wstrzymuje się z rozszerzaniem strajków przeciwko Wielkiej Trójce z Detroit

 W piątek w przemówieniu do członków prezes United Auto Workers Shawn Fain wychwalał postęp związku w negocjacjach kontraktowych z wielką trójką producentów samochodów z Detroit i nie podał żadnych nowych celów trwającego strajku przeciwko Fordowi, General Motors i Stellantis.

UAW rozpoczęło 15 września jednoczesny, ale ograniczony strajk przeciwko wszystkim trzem producentom samochodów i obiecał zwiększyć cele strajku wobec każdego producenta samochodów, który z punktu widzenia związku nie czyni wystarczających postępów w rozmowach kontraktowych.

Fain powiedział, że w piątek UAW zagroził GM dodaniem do strajku jednego z „największych i najważniejszych zakładów firmy” i „to właśnie ta groźba sprowadziła GM do stołu”.

Prezydent UAW zwrócił uwagę na postęp także u innych producentów samochodów. Powiedział, że Ford zwiększył ofertę podwyżki płac do 23% w okresie obowiązywania czteroletniego kontraktu, podczas gdy propozycje Stellantis i GM wynoszą około 20%. Związek domaga się podwyżek o 40%.

Obecnie około 25 000 ze 150 000 członków UAW zatrudnionych przez Wielką Trójkę strajkuje, a Fain powtórzył, że związek jest skłonny rozszerzyć strajk na cały kraj, jeśli rozmowy będą się przeciągać.

„Wielka Trójka wie, że nie owijamy w bawełnę i wiedzą, że jeśli chcą uniknąć dalszych strajków, będą musieli wyłożyć kasę” – powiedział Fain.