Saturday, December 9, 2023

Epidemia salmonelli związanej z melonami osiągnęła osiem zgonów

Fox Business: Całkowita liczba zgonów związanych z epidemią salmonelli wywołanej przez kantalupę sięgnęła ośmiu.

Do zgonów doszło w USA i Kanadzie, a w czwartek Agencja ds. Żywności i Leków podała, że zginęło trzech Amerykanów. Według aktualizacji opublikowanej tego samego dnia przez Kanadyjską Agencję Zdrowia Publicznego, w Kanadzie zginęło pięć osób.

Agencje ds. zdrowia obu krajów stwierdziły, że źródłem chorób mogą być melony marki „Malichita” lub „Rudy”. Uważa się, że owoce rozprowadzało co najmniej czterech dostawców.

„Nie jedz pokrojonych melonów, jeśli nie wiesz, czy użyto melonów marki Malchita czy Rudy” – oznajmiło na swojej stronie internetowej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. „Nie spożywaj wycofanych z rynku całych lub pokrojonych produktów z kantalupy”.

FDA i Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego podały w czwartek, że epidemia salmonelli spowodowała 230 przypadków w USA i 129 w Kanadzie.

Jak wynika z zawiadomienia opublikowanego przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), na początku tego tygodnia spółka TGD Cuts LLC wycofała z rynku niektóre świeżo cięte owoce w kubkach, muszlach i tackach. Firma uczyniła to w związku z obawami, że w produktach wykorzystano wycofane melony.

„Producenci wstępnie pokrojonych owoców powinni zapewnić odpowiednie czyszczenie i odkażanie powierzchni mających kontakt z żywnością oraz ocenić potrzebę wycofania dodatkowego produktu ze względu na możliwość zanieczyszczenia krzyżowego w zakładzie przetwórczym” – stwierdziła FDA.