Sunday, June 6, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Kłopoty z winą Kaczyńskiego
Rp.pl: O katastrofie pod Smoleńskiem wciąż nie wszystko wiadomo. Jednak opublikowany zapis zawartości czarnych skrzynek podważa teorię tych komentatorów, którzy współwinowajcę widzieli w Lechu Kaczyńskim.

Lepiej nie wiedzieć nic
Rp.pl: Donald Tusk, złapany przez Putina w pułapkę zdecydował się na ruch niespodziewany: natychmiastowe ujawnienie stenogramów rozmów z kokpitu tupolewa.

Witaj, kontrrewolucjo
Wyborcza.pl: Gospodarka się podnosi, ale nastroje słabną. Ludzie boją się powtórki z późnego Kuczmy

Systemowa pułapka
Forbes.pl: Uchwalając 750-miliardowy pakiet ratunkowy, Unia Europejska ocaliła przed upadkiem nie tylko Grecję, ale także własny system finansowy. Otwarte pozostaje pytanie – na jak długo?

Ciasnota wspólnoty
Polityka
: Do wzmożenia moralnego, patriotycznego, mesjańsko-romantycznego dochodzi nowe: wspólnotowe. Równie zmitologizowane.

Meandry hydrotechniki
Tygodnik Powszechny
: Specjaliści od ochrony przed powodziami wiedzieli, że kolejna wielka woda dokona w Polsce gigantycznych spustoszeń. Na wiedzy się skończyło.

Pożałowania godna linia JP2
Tygodnik Powszechny
: „Dialog z Bractwem św. Piusa X nie należy do łatwych” – powiedział kardynał Walter Kasper. Nawet „mnie atakują jako heretyka” – dodał z uśmiechem. Ale Watykanowi nie jest do śmiechu w obliczu spektaklu, jaki odgrywają lefebryści.

Kapłan niezłomny
Tygodnik Solidarność: Miał twarde zasady. Były proste, ale zarazem wyraźne. Dlatego ludziom, którzy znali księdza Jerzego Popiełuszkę, nietrudno nazwać go kapłanem niezłomnym i nieugiętym w rzeczach najistotniejszych. Jednak nie stał się taki w jednej chwili, dorastał do tego całymi latami.