Europa zdejmuje i zakłada burki, nikaby i hidżaby
Rp.pl: Coraz więcej państw UE chce zakazu noszenia utrudniających identyfikację ubiorów muzułmańskich w miejscach publicznych. Za złamanie prawa mają grozić grzywna i areszt.
Trzeba pilnie uporządkować księgi
Rp.pl: Polska administracja nie radzi sobie z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych.
Czekając na cud łupkowy
Wyborcza.pl: Gaz łupkowy stał się przebojem tegorocznego sezonu politycznego. Jeszcze nikt go w Polsce nie wydobywa, a nawet nie ma pewności, czy pod powierzchnią naszego kraju i szelfu morskiego są pokłady nadające się do opłacalnej eksploatacji, a już niektóre media i politycy z triumfem ogłaszają, że wkrótce staniemy się drugą Norwegią.
Dlaczego Polska nie ma własnej Doliny Krzemowej
Forbes.pl: Dzięki funduszom unijnym rozdzielanym przez Krajowy Fundusz Kapitałowy Polska miała zacząć deptać po piętach Dolinie Krzemowej. Jednak mimo zastrzyku gotówki na inwestycje na wczesnym etapie rozwoju i zastępowi zdolnych informatyków, następców twórców Skype’a czy Google’a jakoś u nas nie widać.
Rosja: Sprawa Katynia zamknięta
Gazetapolska.pl: Główny prokurator wojskowy Rosji Siergiej Fridinski nie widzi podstaw do wznowienia śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku - poinformowało w piątek radio Echo Moskwy.
Mądrzej
Gość Niedzielny: Obecne wybory prezydenckie są piątymi z kolei powszechnymi wyborami głowy państwa w wolnej Polsce. Pierwsze, przypomnę, odbyły się w 1990 r. (więcej na s. 30–33). Jakie były te kolejne wybory Polaków? Można pokusić się o ocenę, że z kadencji na kadencję coraz mądrzejsze.
Stracone pokolenie Europy
Newsweek Polska: Wzrost bezrobocia prowadzi do wzrostu wskaźnika śmiertelności i przyjęć do szpitali psychiatrycznych, szczególnie wśród młodych ludzi. Skończyli po dwa fakultety, kilkanaście kursów i staży. Biorą każdą pracę i harują. Mimo to są i pozostaną biedni. Oto świat młodego pokolenia Europejczyków.
Ile trzeba do buntu? Toksyczna herbatka
Polityka: Ile trzeba, aby zrodził się potężny ruch zbuntowanych, który są już miliony? Wystarczy frustracja i beznadzieja, nienawiść do elit, medialny guru. Na przykładzie amerykańskiego ruchu Tea Party.
Zgorszenia nie da się zatuszować
Tygodnik Powszechny: Biskup Paetz swoim dotychczasowym zachowaniem potwierdził, że nie zasługuje na zaufanie ani księży ani wiernych – i nie zmienią tego żadne papiery, nawet z pieczęciami Watykanu.
Smoleńsk, czyli jak pogrzebać prawdę
Tygodnik Solidarność: A gdyby tak raz na zawsze pozbyć się grupy zuchwałych Polaków, którzy wciąż chcą rozliczać Rosję z katyńskiej zbrodni Stalina? – emerytowany amerykański oficer wywiadu (inżynier, specjalista od nowych technologii, wojny elektronicznej i telemetrii) analizuje skuteczność nie tylko wizerunkowej polityki zagranicznej Kremla.
Powstańcze niespodzianki
Życie Warszawy: Już w sierpniu zobaczymy, jak wyglądała stolica zrujnowana i wyludniona po Powstaniu Warszawskim. Komputerowa animacja lotu liberatorem nad miastem jest już gotowa.