Sunday, July 4, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Ukochani aroganci
Rp.pl: Warto by było, żeby ktoś przetłumaczył i wręczył pani sekretarz Clinton dostępny w Internecie, choćby na stronach magazynu „Obywatel”, list Joanny i Andrzeja Gwiazdów do chicagowskiej Polonii. List, w którym jedni z najbardziej zasłużonych Polaków tłumaczą swym rodakom z Ameryki, dlaczego nie mogą skorzystać z otrzymanego od nich zaproszenia.

Niedźwiedzia przysługa senator Mikulski
Newsweek.pl: Senator Barbara Mikulski od lat próbuje znieść wymóg wizowy dla Polaków podróżujących do USA. Bezskutecznie. Jej kolejna inicjatywa w tej sprawie także może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Operacja repolonizacja
Forbes.pl: Kryzys odsłonił słabość właścicieli działających w Polsce banków. Dlatego gdy Irlandczycy wystawili na sprzedaż Bank Zachodni WBK, ministerstwo skarbu zbudowało koalicję na rzecz odkupu sprywatyzowanej niegdyś instytucji. Który bank będzie następny?

Bitwa ("Bitwa pod Grunwaldem") za woalem
Życie Warszawy: Wielkie płótno pokrywane jest powoli cienką bibułką. To jedna z osłon, dzięki której można je będzie zdjąć. Na podłodze poleży rok. W tej pozycji będą mogli oglądać je zwiedzający

Wycięta droga na Moskwę
Polityka: Około piątej rano, 4 lipca 1610 r., 150 km od Moskwy, rozpoczęła się bitwa, w której naprzeciw Polaków stanęli Moskwianie i ich szwedzcy sojusznicy. Przemilczane w historiografii PRL zbrojne starcie otworzyło polskiemu królewiczowi Władysławowi drogę na Kreml.

Polka bardzo rozwiedziona
Newsweek.pl: "Udowodnienie zdrady małżeńskiej jest uznawane za prawną przyczynę rozwodu, ale w zasadzie wystarczy nie więcej niż niezgodność charakteru, niechęć czy znużenie" – pisał Nathaniel William Wraxall we "Wspomnieniach z Polski".

Tusk nagradza rosyjskich oficerów
Gazeta Polska: Za dochodzenie ws. katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem trzech oficerów MSW Federacji Rosyjskiej zostało nagrodzonych odznaczeniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej

Gulaszowy socjalizm Jánosa Kádára
Mówią Wieki: Dla Polaków penetrujących turystycznie i handlowo Europę lat siedemdziesiątych XX wieku Budapeszt miał znaczenie szczególne. Należał do stosunkowo łatwo dostępnej tzw. socjalistycznej części kontynentu. Pachniał jednak droższym, trudniejszym do zdobycia światem Zachodu.

Imperium na sprzedaż
Tygodnik Powszechny: Czy 20 lat temu politycy ZSRR i Rosji gotowi byli oddać ziemie, zdobyte podczas II wojny światowej? Coraz więcej dowodów wskazuje, że na Kremlu rozważano oddanie Finom Karelii, Japończykom Kuryli, a nawet – być może – Kaliningradu Niemcom.

Polskość? Jaka polskość?
Tygodnik Solidarność: Usłyszeliśmy ostatnio szereg apeli o jedność narodową. Przyjąłem je z mieszanymi uczuciami, ale ponieważ często pochodziły od osób, dla których mam najwyższy szacunek, jak ks. abp Nycz czy Jarosław Kaczyński, postanowiłem je skomentować.