Sunday, July 11, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Nie będzie końca politycznej wojny
Rp.pl: Po wyborach Platforma nadal będzie straszyć zdiabolizowanym Prawem i Sprawiedliwością. Establishment III RP zrobi wszystko, aby zdelegitymizować projekt polityczny naruszający jego uprzywilejowaną pozycję.

Czy Komorowski zjednoczy Polskę jak Łokietek?
Newsweek.pl: Mamy Prezydenta zgody narodowej. W czasie kampanii Bronisław Komorowski ciągle powtarzał, że zgoda buduje, że jako Prezydent chce być dla wszystkich. Zapewniał, iż nie dzieli Polaków na tych z Polski A i z Polski B. Przekonywał, że jeśli zaczniemy budować razem to zaprowadzimy nasz kraj daleko w dziedzinie dobrobytu i reform.

Chiny ratują GM
Forbes.pl: Kanciaste auto za 4,5 tys. dol. może stać się odpowiedzią na kłopoty słynnego amerykańskiego producenta samochodów

Największa bitwa polskiego średniowiecza
Niedziela: Bitwa pod Grunwaldem, jak każdy heroiczny wyczyn w dziejach narodu, obrosła z czasem legendą. Legendą, która znajduje potwierdzenie w faktach. Niewiele szkody przyniosły powtarzane przez wielu stereotypy odnoszące się do tego tematu. Dziś, w 600. rocznicę bitwy, warto poszukać odpowiedzi na pytanie o miejsce Grunwaldu w historii Polski.

NIE WOLNO DZIELIĆ OFIAR NA “DOBRE” I “ZŁE”
Gazeta Polska: Rodziny pomordowanych mają do dzisiaj ogromny żal do wszystkich ugrupowań politycznych, które powstaly po roku 1989, że traktowały one problem ludobójstwa na Wołyniu niewłaściwie. Ogromnym rozczarowaniem Kresowian było to, że polskie elity polityczne nie powiedziały pełnej prawdy o ludobójstwie na Wołyniu.

Krzyżacy znów w Polsce
Gość Niedzielny: Warmia. Wielki mistrz krzyżacki biskup Bruno Platter oraz kilku braci Krzyżaków w pierwszych dniach lipca odwiedziło Warmię. Zakon krzyżacki istnieje bowiem do dziś.

Gry wawelskie
Polityka: Ciało gen. Władysława Sikorskiego zostało złożone w krypcie wawelskiej w 1993 r., 50 lat po jego tragicznej śmierci. To, że tam spocznie, nie było jednak takie oczywiste

Bez cudu na Powiślu
Tygodnik Powszechny: 90 lat temu, 11 lipca 1920 r., Polska przegrała plebiscyty na Powiślu, Warmii i Mazurach: większość głosujących wolała być obywatelami Niemiec. Nie mogliśmy czy nie potrafiliśmy osiągnąć więcej?

Status quo
Tygodnik Solidarność: Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego to wygrana post-peerelowskiego status quo. Komorowski i jego socjalliberalna formacja składa się z tych, którzy w 1989 r. i potem zgodzili się z komunistami (obecnie postkomunistami), że należy zachować z PRL jak najwięcej.