On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Sunday, January 7, 2018

Wiadomości z USA i Kanady które nie są podawane w Polsce (7 stycznia 2018)


Liczba zapisanych na kartki żywnościowe spadła o 2 miliony
Zgodnie z najnowszymi danymi Departamentu Rolnictwa USA (USDA) liczba osób zapisanych na kartki żywnościowe spadła o dwa miliony od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Trumpa. Dane USDA pokazują, że liczba osób zapisanych w Programie Pomocy Żywieniowej (SNAP) spadła do 42 182 443 w roku finansowym 2017 - spadek o 2 036,920 z 44 213 363 zapisanych w roku obrachunkowym 2016.  Udział w programie jest na najniższym poziomie od 2010 r., Kiedy 40 302 000 osób zapisało się do programu.

Kanadyjczycy wstrząśnięci, podwyżka minimalnego wynagrodzenia negatywnie wpływa na pracowników
Gdy nowe obowiązkowe minimum zaczęło obowiązywać 1 stycznia, wielcy pracodawcy w dużej mierze niewykwalifikowani, pracownicy niższych płac zareagowali w jedyny dostępny dla nich sposób. Zaczęli obniżać koszty odbierając płatne przerwy, redukując godziny, a nawet zwalniając pracowników. To pozostawiło wielu zwolenników "minimalnej pensji" w Kanadzie w szoku i przerażeniu.

Płaca minimalna wynosiła wcześniej 11,60/godzinę, co było już dość hojne, gdy weźmiesz pod uwagę, że każdy otrzymuje darmową opiekę zdrowotną. Teraz wzrosła o 2,40 do 14 dolarów kanadyjskich na godzinę w ciągu nocy, w przyszłym styczniu wzrośnie o kolejnego dolara.

Miejsca takie jak Tim Hortons, wraz z innymi lokalami fast food, restauracjami i kawiarniami, przeżyły ogromny szok finansowy. Na tak konkurencyjnym rynku nie mogą po prostu podnieść wszystkich swoich cen o 20% i oczekiwać utrzymania bazy klientów. Jeden z pracodawców wysłał do swoich pracowników notatkę wyjaśniającą to w prosty sposób. "Niestety, gdy płace rosną w tak szybkim tempie, nie możemy podnieść naszych cen w tym samym tempie, aby zrekompensować koszty a coś musimy zrobić". To "coś", to czas przerwy i inne niewielkie bonusy, które oferowali, by przyciągnąć pracowników.

Czarni wyborcy którzy glosowali na Trumpa mają  powód do zadowolenia
Czy pamiętasz, kiedy kandydat Trump zabiegał o czarnych wyborców i zapytał podczas wiecu kampanii wyborczej: "Co, do cholery, możecie stracić?" To wywołało dużo szumu, ale Trump powtarzał to wielokrotnie.

Trump otrzymał 8% głosu czarnych. Teraz te 8% musi czuć się usatysfakcjonowanymi po dobrych wieściach ekonomicznych. Na dziś - bezrobocie wśród czarnych jest na historycznie najniższym poziomie, 6.8%. (Za Obamy dochodziło do 17%.) Okazuje się że czarni wyborcy zyskali bardzo dużo.