Transparent kibiców piłkarskich który oddaje nasze uczucia.

Thursday, May 24, 2018

Czy Rosja zagraża światowemu bezpieczeństwu energetycznemu?

Bezpieczeństwo energetyczne jest stanem gospodarki pozwalającym na pokrycie perspektywistycznego zapotrzebowania na surowce energetyczne wszystkich odbiorców paliwa. Jednym z największych wyzwań zarówno dla polskiego, jak i światowego sektora energetycznego jest Rosja, która posiada ok. 30% światowych zasobów gazu i 5.5% pokładów ropy, dzięki czemu może pełnić rolę światowego potentata w energetyce i wykorzystywać swoją pozycję.

Podstawą funkcjonowania gospodarki rosyjskiej jest sektor energetyczny. Z roku na rok zwiększają się dochody Rosji osiągane z tytułu eksportu gazu do wielu krajów Europy (w tym m.in. do Polski).

Nord Stream 2 - konsekwencje dla Polski

Nord Stream to gazociąg północny zbudowany w celu stworzenia połączenia gazowego pomiędzy Niemcami i Rosją. W Polsce kwestia ta budzi wiele kontrowersji i słów sprzeciwu, a to głównie dlatego, że Nord Stream omija kilka państw w tym m.in. Polskę i Ukrainę. Rozbudowa tego gazociągu stoi w sprzeczności z interesami Polski, a co za tym idzie stanowi ona zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Poza tym Nord Stream umacnia pozycję Rosji zarówno wobec Polski, jak i Ukrainy. Zależność od dostaw surowców energetycznych z jednego państwa mogłaby skutkować zagrożeniem dla naszej gospodarki.

Bezpieczeństwo energetyczne UE a dostawy od Rosji

Unia Europejska uchodzi za największego światowego konsumenta energii, a Rosja ze bogactwem w zasoby energetyczne jest dla niej najbliższy pod względem geograficznym źródeł energii. Do państw członkowskich UE importuje ona: węgiel, gaz ziemny i ropę naftową. Jednocześnie warto podkreślić, że sektor paliwowo-energetyczny kraju stanowi podstawę funkcjonowania gospodarki Rosyjskiej. Take uzależnienie gospodarki od jednego sektora może być dla Rosji groźne, zwłaszcza że jej głównym partnerem gospodarczym jest UE. Wyczerpanie się zasobów energetycznych w Rosji mogłoby mieć katastrofalne skutki zarówno dla Rosji, jak i państw członkowskich UE.

Zobacz także: Czy gospodarka Ukrainy ma potencjał na rozwój?