Nasz Projekt / Our Project: KILLING WARSAW

Start a New Year with following our important project: Killing Warsaw. A book, a website and a Facebook page.
Zacznij Nowy Rok obserwując i wspomagając nasz autorski projekt: Killing Warsaw który obejmuje dwie książki, website i stronę na Facebook.


Monday, September 30, 2019

Oto jak pracuje Fake News na przykładzie prezydenta Dudy

Jestem pewien, że wiele ludzi jeszcze nie docenia negatywnego potencjału jakim jest Fake News. Niestety, jeśli chodzi o utratę dobrego imienia Fake News działa szybko i trudno to odreagować. 

Dla przykładu, kilka dni temu w światowych mediach, dzięki kilku izraelskim tytułom, ukazała się informacja, że Prezydent Duda oskarżył Izrael o wzrost anty-semityzmu w Polsce. Oczywiście kancelaria prezydencka jeszcze w tym samym dniu temu zaprzeczyła, ale "news" poszedł w świat. 

Jeszcze dzisiaj gdy na Google wpiszemy Poland i klikniemy na news to własnie ta informacja jeszcze żyje i ma się dość dobrze, wczoraj była w pierwszej dziesiątce wyników. Dzisiaj jest trochę lepiej bo pierwsza jest notatka z przed 2 dni, że prezydent temu zaprzecza ale link do artykułu z przed 3 dni który obala ten fake news jest dopiero na czwartym miejscu. Innymi słowy portal Haaretz puszczając wiadomość że Prezydent temu zaprzecza (wiedzą co robią) zepchnął wiadomość o tym co się naprawdę stało w doł. A zaprzeczenie czegoś wcale nie oznacza udowodnienie, że cos się nie wydarzyło, prawda?

Niestety rola Google a zwłaszcza Google News w ustawianiu kolejności wyników "search-y" tez jest trochę podejrzana bo oni sami podają ze "trochę" w to ingerują.