Killing Warsaw is now on Audible

I am pleased to announce that the audiobook 
Killing Warsaw is now on sale at Audible and Amazon, and it will be available on iTunes within the next few days.

This audiobook shows how much the city of Warsaw and its residents suffered under German Nazi occupation. It also shows that all of the destruction was planned before the war and that there were no accidents. The city of Warsaw was to disappear to be later reborn as a small German city of Warschau. You will see how the plan was implemented from the first days of the war, through brutal occupation, Ghetto uprising, Warsaw uprising, and final and total destruction. You will see how rapidly the city's population shrunk from 1.3 million to 1,000.

(The link below will take you to the book's page where you will be able to hear the sample.)

Killing Warsaw: The Full True Story of the City That Was to Disappear - US - UK - FR - DE

We are told that at $7 in the US and £6.39 in the UK it is a bargain.

Wednesday, March 25, 2020

O tym świat mówi: Polska ma app na kwarantanne domową


Polska pokazuje światu jak dbać o swoich obywateli w tej ciężkiej probie. Ma nawet app-a który zaoszczędza policji czas i nie naraża nikogo na zarażenie.

Radio Zet: "Kwarantanna domowa" - tak nazywa się aplikacja, która dostępna jest już na telefonie z systemem iOS lub Android. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób, pozostających w izolacji domowej w związku z zagrożeniem zakażenia Covid-19. Jak działa? Osoba, która ją zainstaluje, musi wysyłać policji "selfie" - od momentu otrzymania żądania ma na to 20 minut. Dokładną instrukcję korzystania z tego wynalazku tłumaczy Polska Policja. 

O tym app-ie już od kilku dni rozpisuje się zachodnia prasa.

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.