Killing Warsaw is now on Audible

The audiobook version of 
Killing Warsaw is now on sale at Audible and Amazon. Learn how much the city of Warsaw and its residents suffered under German Nazi occupation. The city of Warsaw was to disappear to be later reborn as a small German city of Warschau. You will see how the plan was implemented from the first days of the war, through brutal occupation, Ghetto uprising, Warsaw uprising, and final and total destruction. 

Killing Warsaw: The Full True Story of the City That Was to Disappear - US - UK - FR - DE

Friday, April 10, 2020

Polowy szpital przeniesiony zanim przyjął pierwszego pacjenta

Foxnews/AP photo
Tak działa biurokracja. W zeszłym tygodniu an żądanie gubernatora Jay Inslee (partia Demokratyczna) 300 żołnierzy wybudowało szpital polowy na 250 łóżek z salami operacyjnymi i oddziałem intensywnej terapii do walki z koronawirusem w Seattle w stanie Washington. W tym tygodniu gubernator się rozmyślił i zanim szpital przyjął pierwszego pacjenta kazał go rozebrać i przygotować na wysłanie tam gdzie jest naprawdę potrzebny.

Z ostatnich doniesień wynika, że po wstępnej panice wywołanej przez Demokratow i liberalne media Stany Zjednoczone były i są dostatecznie dobrze przygotowane do tej pandemii. Zaczyna się już nawet mówić o wysyłaniu zbędnych wentylatorów płucnych do innych krajów bo nawet Nowy Jork zaczyna miec ich więcej niż potrzeba. 

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.