On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Wednesday, May 20, 2020

Koronawirus i przejrzystość w Ameryce

W opublikowanym w zeszłym tygodniu artykule wstępnym „New York Times” słusznie twierdzi, że urzędnicy publiczni nie mogą ukrywać informacji i unikać odpowiedzialności. W rzeczywistości społeczeństwo zasługuje na większą przejrzystość w trudnych czasach. "Podczas gdy praca rządu trwa, obywatele tracą podstawowe prawo do przejrzystości. To zagrożenie dla dobrego rządu i demokracji" - piszą redaktorzy.

Jednak pomimo większej potrzeby przejrzystości w związku z COVID-19 niektórzy gubernatorzy postanowili ukrywać istotne informacje. Na przykład gubernator Michigan, Gretchen Whitmer (D - z partii Demokratycznej), korzysta z awaryjnych uprawnień zapewnionych podczas pandemii, aby odrzucać wnioski o dostęp do informacji zagwarantowane prawem, FOIA (freedom of information act), dotyczących kontraktu państwowego z Great Lakes Community Engagement oraz firma informatyczna, NGP VAN, powiązanymi z kampanią gubernatorską Whitmer w 2018 r. NGP VAN szczyci się tym, że jest "wiodącym dostawcą technologii" dla kampanii Demokratów i organizacji "postępowych (progresywnych)". 

Opozycja pyta dlaczego ta umowa bez przetargu podpisana przez biuro gubernatora, nigdy nie została wyjaśniona.

Przed mieszkańcami stanu Michigan ukrywa się informacje dlaczego zatrudniono firmę powiązaną z Lewicą do przeprowadzenia śledzenia kontaktów z koronawirusem, operacja która dała firmie dostęp do osobistych i prywatnych danych medycznych które mogą być wykorzystane w kampaniach politycznych takich jak wybory prezydenckie.

Whitmer nie jest odosobniona w podważaniu publicznego zaufania do rządu i rządów prawa. Gubernatorzy David Ige (D - Hawaje) i Tom Wolf, (D - Pensylwania), mówią urzędnikom aby ignorowali wnioski o dostęp do dokumentów w ramach FOIA, dopóki nie zostaną wznowione normalne operacje, co może potrwać kilka miesięcy. Gubernator Gina Raimondo (D - Rhode Island), dała urzędnikom 40-dniowe przedłużenie okresu na odpowiedz na tego typu prośby, twierdząc, że jej konferencje prasowe zapewniają obecnie wszystkie potrzebne informacje.

Gubernator Larry Hogan (R - Republikanin) z Meryland dał swoim agencjom swobodę w decydowaniu o tym, kiedy odpowiedzieć na prośby w ramach FOIA, pozwalając biurokratom zamrozić niekorzystne dla siebie raporty na wiele miesięcy. 

"Wszyscy gubernatorzy pracują dla swoich obywateli, a nie na odwrót. Pandemia to nie czas na zakończenie przejrzystości i odpowiedzialności, to czas na jej zwiększenie" - Fox News.