Tuesday, June 23, 2020

Republikanie wzywają Trumpa do ponownego rozważenia wycofania wojsk z Niemiec

Amerykanie w Niemczech: US Army/Military times
Republikanie w Komisji Spraw Zagranicznych we wtorek wezwali prezydenta Trumpa do ponownego rozważenia zlikwidowania wojsk amerykańskich w Niemczech, ostrzegając, że ten ruch „skomplikuje” pozycję Stanów Zjednoczonych wobec sojuszników i narazi bezpieczeństwo narodowe.

"Obecność Stanów Zjednoczonych w Niemczech służy jako podstawa odstraszania NATO przed rosyjską agresją", napisali, zauważając, że administracja Obamy nadzorowała wycofanie tysięcy żołnierzy z Niemiec w 2012 r. - a dwa lata później Rosja zaatakowała Ukrainę i "nielegalnie" Zaanektowała Półwysep Krymski.

"Od tego czasu wycofanie zostało odwrócone, a amerykańska obecność wojskowa w Europie wzrosła, w dużej mierze dzięki wysiłkom pańskiej administracji" - kontynuowali. "Jednak reżim Putina do tej pory nie przywrócił integralności terytorialnej Ukrainy, a jego złośliwe działania na całym kontynencie nadal są niezmiennie prowadzone."

List pojawił się po tym, jak prezydent zasugerował zmniejszenie 52 000 żołnierzy w Niemczech do 25 000, co daje łączną liczbę żołnierzy USA w regionie na około 35 000.

"Chronimy Niemcy, a oni zalegają z wydatkami. To nie ma sensu" - powiedział Trump. 

Magazyn Time podał, że Niemcy nie wydają jeszcze 2 procent PKB na wojsko, co zostało uzgodnione w 2014 r. W 2019 r. Niemcy wydały 1,3 procent PKB na wydatki na wojsko.