Killing Warsaw is now on Audible

The audiobook version of 
Killing Warsaw is now on sale at Audible and Amazon. Learn how much the city of Warsaw and its residents suffered under German Nazi occupation. The city of Warsaw was to disappear to be later reborn as a small German city of Warschau. You will see how the plan was implemented from the first days of the war, through brutal occupation, Ghetto uprising, Warsaw uprising, and final and total destruction. 

Killing Warsaw: The Full True Story of the City That Was to Disappear - US - UK - FR - DE

Monday, June 22, 2020

Śmiertelny weekend w Chicago

Screen shot: FoxNews
Duże miasta w USA miały krwawy weekendy podczas gdy rosną wezwania do rozwiązania departamentów policji w następstwie śmierci George'a Floyda w areszcie policyjnym. 

W Chicago odnotowano co najmniej 11 zabitych i 67 rannych podczas minionego weekendu. CBS Chicago poinformowało, że ośmioro z nich to dzieci i nastolatki, czworo z nich zmarło. Zgineły miedzy innymi 3-letnia i 13-letnia dziewczynki. Nastolatka była w domu w sobotę wieczorem, kiedy kula uderzyła ja w szyję po strzale z zewnątrz.  3-latka był ze swoim ojczymem około 18:30 w sobotę, kiedy dostała strzał w plecy. Świadkowie powiedzieli stacji, że strzelano z samochodu. 

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.