On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Friday, June 26, 2020

Wystąpienie Prezydenta Trumpa na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Dudą

PREZYDENT TRUMP: Dziękuję wszystkim. Dziękuję. Piękny dzień w ogrodzie różanym. Chcę podziękować wszystkim za to, że są tutaj z nami. Wszyscy wiemy, jak cudownym krajem jest Polska. I mam zaszczyt mieć tutaj mojego przyjaciela, prezydenta Dudę, który wykonał niesamowitą robotę. I wierzę, że zbliżają się wybory i wierzę, że odniesie duży sukces. Dziękuję bardzo wam i wszystkim waszym przedstawicielom. Dziękuję bardzo za przybycie.

To już trzeci raz, kiedy gościliśmy prezydenta Dudę. Pierwsza Dama i ja również cieszymy się z naszej niezwykłej wizyty w Polsce trzy lata temu. To było niesamowite wydarzenie. Mieliśmy wydarzenie, ponieważ było tam przemówienie i wiele osób oglądało to przemówienie. Był to jednak bardzo historyczny moment i ważny moment dla naszych dwóch krajów.

Naród amerykański i polski cieszą się jedna z najstarszych, najsilniejszych i najtrwalszych przyjaźni na świecie. Polscy patrioci walczyli po naszej stronie o niepodległość Ameryki. Amerykańscy i polscy wojownicy walczyli i ginęli razem, aby pokonać nazistów w drugiej wojnie światowej. Stany Zjednoczone stanęły ramię w ramię z Polską w odważnej walce przeciwko uciskowi komunistów. Nasza więź została ukształtowana w walce, zapieczętowana krwią i wzmocniona przez nasze wspólne wartości kulturowe.

Stany Zjednoczone i Polska jednoczą się w głębokim przekonaniu, że cywilizacja zachodnia posunęła się naprzód, naprawdę - i awansowała, muszę dodać - cel jakim jest ludzki postęp ponad wszelka miarę, i że należy ją zdecydowanie bronić - zawsze zdecydowanie bronić. I będziemy ją wspólnie bronić.

Na dzisiejszym spotkaniu Prezydent Duda i ja potwierdziliśmy żywotny sojusz między naszymi narodami. W ubiegłym roku podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje w celu zwiększenia naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i czekamy na podpisanie umowy o współpracy w dziedzinie obronności. Polska kupiła niedawno 32 zupełnie nowe myśliwce F-35 - najlepsze na świecie - a Polska jest jednym z ośmiu członków NATO - inni, nie radzą sobie tak dobrze jeśli chodzi o płatności na NATO. Cały czas im to mówię. I wielu z nich to poprawiło, ale za mało. Ale Polska jest jedną z zaledwie ośmiu, która wydaje pieniądze, które powinny płacić. To 2 procent. Dwa procent to bardzo niska liczba.

Ale mamy wiele krajów, które nie zapłaciły. Oni nie wywiązują się z zobowiązań. Ujmijmy to w ten sposób. Zalegają ze swoimi zobowiązaniami, pieniędzmi, które powinni płacić na obronę. Tak więc Stany Zjednoczone bronią wielu krajów, które zalegają z tym, co powinny płacić, i ja nigdy nie czuję się z tym zbyt dobrze.

Ale powiem, że rozmawiałem z Sekretarzem Generalnym, a on powiedział, że wykonaliśmy świetną robotę. Ale powiedziałem, że nie zrobiliśmy wystarczająco dobrze. Nie wykonaliśmy wystarczająco dobrej pracy.

Zabezpieczyliśmy jednak ponad 400 miliardów dolarów w nowych obiecanych wydatkach na obronę od członków NATO, do czego żadna inna administracja nawet się nie zbliżyła . Powiedziałbym, że się pomylili o wiele, wiele setek miliardów dolarów - coś, o czym gazety nie lubią pisać, o czym media nie lubią mówić. Ale będziemy zadowoleni tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie zapłacą swój uczciwy udział. Jeszcze raz, tylko ośmiu członków plus Stany Zjednoczone płacą tyle, co uważa się za uczciwy udział.

Przyklaskuję również Polsce i Polakom za ich oddanie dla ochrony granic ich kraju. Bardzo silne granice. A tak przy okazji, właśnie opuściłem naszą granicę. Mur rośnie szybko, a nasza granica jest tak silna, jak nigdy dotąd - nasza południowa granica.

W ubiegłym roku mogliśmy dodać Polskę do programu zniesienia wiz. Oni bardzo tego chcieli, a my im to daliśmy, bo naprawdę na to zasłużyli. Jest to świadectwem mocnych starań Polski o utrzymanie praworządności.

Stany Zjednoczone i Polska podpisały niedawno kilka długoterminowych umów na amerykański skroplony gaz ziemny - są dużym nabywcą naszej energii - w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pracujemy też nad zawarciem umowy, która ułatwi - ułatwi rozwój polskich elektrowni jądrowych poprzez zakupy - będą kupować u jednej z naszych dużych, bardzo dobrych firm technologicznych, aby wytwarzać cywilną energię jądrową. Chcę pogratulować Polsce przywództwa w inicjatywie Trzech Mórz, kluczowym partnerstwie energetycznym, które zapewni wiarygodne źródło energii dla Europy Wschodniej. I będzie wolny od groźby zagranicznego wymuszania. Polska bardzo dobrze rozumie wymuszenia zagraniczne. Inicjatywa Trzech Mórz opiera się na uczciwości, przejrzystości i wzajemnych korzyściach.

Nasze kraje współpracowały również w zakresie ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii. Właśnie dlatego podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G, a Polska jest liderem w Europie, wykorzystując zaufanych dostawców, oraz łańcuchy dostaw dla swojej sieci 5G. A my współpracujemy z nimi, a oni korzystają z naszych firm.

Stany Zjednoczone i Polska współpracują na naprawdę szerokim wachlarzu frontów, w które jesteśmy bardzo zaangażowani. Mamy tutaj dzisiaj szefa polskiego zespołu medycznego - zespół bardzo zaawansowany, bardzo błyskotliwy - walczącego z koronawirusem wraz z amerykańskimi lekarzami: Kapitanie Siewiera. Kapitanie - dziękuję, że tu jesteś, Kapitanie. (Oklaski.)

I robimy wielkie postępy. Słyszę, że robimy wielkie postępy i pracujemy razem. Robimy ogromne postępy w zakresie leków i szczepionek. Dziękuję Ci bardzo. Doceniamy to, że tu jesteś.

Amerykanie i Polacy są prawdziwymi przyjaciółmi i zaufanymi partnerami od prawie 250 lat. Na zawsze jednoczy nas wspólna wiara w rodzinę, wiarę, prawo, wolność, demokrację i sprawiedliwość. Jak głosi stare polskie motto, staniemy razem w imię Boga „dla naszej wolności i dla twojej”. Panie prezydencie Duda, jeszcze raz wyrażam naszą wdzięczność za wizytę i przyjaźń. Mamy bardzo, bardzo szczególny sojusz. Nasz sojusz jest potężnym i bardzo silnym świadectwem tego, co wolni ludzie mogą wspólnie osiągnąć. I wierzę, że przed nami lezy wspaniałość naszych relacji. Dziękuję Ci bardzo. Panie prezydencie. Dziękuję Ci.