Thursday, July 9, 2020

Chińczycy dopuszczają się oszustw na amerykańskich rynkach kapitałowych

Chińczycy, którym robi się gorąco ze strony amerykańskich urzędników w związku z koronawirusem i innymi problemami, mogą mieć kłopoty ze swoimi spółkami notowanymi na giełdach w USA.

Carson Block, założyciel i dyrektor inwestycyjny firmy Muddy Waters Capital, należy do grupy inwestorów oskarżających Chińczyków o powtarzającą się "złą formę", która jego zdaniem, szkodzi inwestorom.

"Emitenci z siedzibą w Chinach popełnili oszustwa na rynkach kapitałowych Stanów Zjednoczonych - i nadal je popełniają" - napisał Block w liście do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

List, który zostanie publicznie udostępniony na stronie internetowej SEC innym, również stwierdza: „Ochrona inwestorów indywidualnych przed niszczycielskim wpływem finansowym tych oszustw wymaga całkowicie odmiennego podejścia politycznego i regulacyjnego”.

Dla przykładu, Block wskazuje na implozję firmy Luckin Coffee w kwietniu tego roku. Firma uważana za "Starbucks of China" przyznała, że wyniki sprzedaży w poprzednich trzech kwartałach były przesadzone o co najmniej 310 milionów dolarów.

Stany Zjednoczone planują zacieśnić kontrole firm wchodzących na amerykańską giełdę. 

"W ramach ciągłych wysiłków pochwalam Nasdaq za wymaganie od firm audytorskich zapewnienia, że wszystkie spółki giełdowe przestrzegają międzynarodowych standardów raportowania i inspekcji. Ogłoszenie Nasdaq jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wzorzec nieuczciwych praktyk księgowych w chińskich firmach", napisał Sekretarz Stanu, Mike Pompeo, w komunikacie prasowym.

W tym tygodniu Pompeo ostrzegał Chińczyków przed konsekwencjami złego zachowania, grożąc możliwym wyrzuceniem z rynku amerykańskiego wybranych mediów społecznościowych, w tym TikTok.