On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Thursday, April 15, 2021

Demokraci proponują ustawę zwiększającą liczbę sędziów Sądu Najwyższego z 9 do 13 atakując jego niezależność


 Republikanie zareagowali w nocy z środy na czwartek na pomysł ustawy, którą niektórzy Demokraci proponują "zapakować" Sąd Najwyższy swoimi sędziami, nazywając to „zamachem” na niezależność sądów.

„To fantastyczny prezent dla nas” - napisał Matt Whitlock, były pracownik Narodowej Republikańskiej Komisji Senatorskiej (NRSC). „A uczynienie z tego projektu ustawy zamiast procedury w Senacie oznacza, że dostaniemy szanse na debate w Izbie. Po prostu fantastyczny obrót zdarzeń”.

Ustawa, której tekst nie jest jeszcze upubliczniony, zwiększyłaby Sąd Najwyższy do 13 miejsc. Obecnie w sądzie jest dziewięć miejsc. Liczba ta pozostaje taka sama od 1869 roku. 

Ta akcja jest rezultatem nie udanej próby powstrzymania wyboru nowych sędziów przez prezydenta Trumpa, do czego miał prawo, na wolne miejsca w Sądzie Najwyższym. Ostatnia była Amy Coney Barrett na kilka dni przed wyborami. Przegłosowanie ustawy oznaczałoby, ze Demokraci już nigdy nie straciliby większości w Sądzie Najwyższym.