On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

KILLING WARSAW


Killing Warsaw is now available in three formats: Kindle (ebook), Paperback, and an Audiobook

GET ONE! - Buy our book in any format today!

Saturday, July 3, 2021

Litwa ogłasza stan wyjątkowy w związku z bliskowschodnimi migrantami z Białorusi


 W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi, Litwa ogłosiła w piątek wieczorem stan wyjątkowy. Premier Ingrida Szimonyte wyjaśniła, że było to konieczne ze względów logistycznych.

W tym roku 938 osób próbowało nielegalnie dostać się na Litwę z Białorusi; liczba ta jest 12 razy wyższa niż w całym 2020 roku. Ponad połowa z nich pochodzi z Iraku, a reszta z Iranu, Syrii, Gwinei, Turcji i Sri Lanki.

„Łukaszenko stara się wykorzystać migrację jako broń, aby osłabić naszą determinację w zakresie sankcji” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. „Awaryjne czy nie – to nie przejdzie!”

Aleksander Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję informacyjną Biełta, powiedział w piątek, że jego kraj, zagrożony sankcjami Zachodu, nie ma środków na zatrzymanie nielegalnych migrantów.

„Szczerze mówiąc, nie będziemy dłużej trzymać tych, których dusicie w Afganistanie, Iranie, Iraku. Z powodu waszych sankcji nie mamy ani pieniędzy, ani siły, aby to zrobić” – powiedział Łukaszenka podczas obchodów Święta Niepodległości.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała w piątek wsparcie dla Litwy. "Jedno jest pewne: wasze zmartwienia i wasze problemy na Litwie to problemy europejskie. Chciałam to mocno wyrazić, naprawdę stoimy po waszej stronie w tym trudnym czasie" - zapowiedziała.

Jak ci migranci trafiają na Białoruś ze wszystkimi tymi krajami, w tym z Rosją, po drodze? Działająca teoria głosi, że jest to część operacji KGB mającej na celu destabilizację państw bałtyckich. Jak pisaliśmy kilka dni temu, Litwa obawia się również , że wśród tych migrantów mogą być może rosyjskie „zielone ludziki” podobne do tych, których użyto na Ukrainie. 

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.