On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Friday, August 13, 2021

Taliban już przejął 2/3 Afganistanu, Biden szuka jak ukarać Polskę


 Talibowie zdobyli w ostatnich dniach kilkanaście prowincjonalnych stolic i obecnie kontrolują ponad dwie trzecie kraju. W piątek zajęli Kandahar i Herat – drugie i trzecie co do wielkości miasta w kraju, kilka godzin po tym, jak Fox News potwierdził, że armia amerykańska pomoże ewakuować Amerykanów z ambasady w Kabulu.

The New York Times doniósł, że tylko trzy duże miasta w kraju są nadal pod kontrolą rządu, a talibowie są „dobrze przygotowani do zaatakowania Kabulu”. Gazeta wskazała również, że zdobycie Kandaharu jest symbolicznym zwycięstwem talibów, ponieważ to tam w latach 90. rozpoczęła się rebelia.

Tysiące Afgańczyków uciekło ze swoich domów w obawie, że talibowie ponownie narzucą brutalny, represyjny rząd, prawie eliminując prawa kobiet i przeprowadzając publiczne egzekucje.

Plany ewakuacji Amerykanów zostały przedstawione prezydentowi Bidenowi wcześniej w czwartek, aby uzyskać jego zgodę. Wojsko będzie musiało ewakuować z Kabulu „tysiące” obywateli amerykańskich i afgańskich tłumaczy. Innymi słowy powtórzy się sytuacja z Wietnamu.


To wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni, ale trudno się dziwić, skoro w międzyczasie prezydent Biden znalazł czas na wetkniecie swego nosa w sprawę ustawy nazywanej przez opozycje i "dziwnym trafem" światowe media, "Lex-TVN". Podobno Joe Biden planuje nawet ukarać Polskę nie zapraszając prezydenta Dudy na swój światowy Szczyt Demokracji.