Wednesday, December 22, 2021

Musk mówi, że sprzedał „wystarczająco dużo akcji”; oskarża Kalifornię o „przeciążające opodatkowanie”


 Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, powiedział, że sprzedał „wystarczającą ilość akcji”, aby zrealizować swój plan sprzedaży 10% swoich udziałów w najcenniejszej firmie samochodowej na świecie, wynika z wywiadu udzielonego we wtorek.

Miliarder, który przeniósł siedzibę firmy z Kalifornii do Teksasu w tym miesiącu po osobistej przeprowadzce w zeszłym roku, również zarzucił Kalifornii nadmierne opodatkowanie.

We wtorek Musk sprzedał kolejne 583 611 akcji, co daje łączną liczbę 13,5 mln akcji które sprzedał  - około 80% tego, co planował sprzedać.

Zapytany, czy sprzedał akcje z powodu sondażu na Twitterze, powiedział, że musi skorzystać z opcji na akcje, które wygasają w przyszłym roku „bez względu na wszystko”. Dodał również, że sprzedał „dodatkowy zapas”, aby zbliżyć się do 10%.

Z 13,5 mln sprzedanych akcji, 8,06 mln poszło na opłacenie podatków związanych z realizacją opcji.

Musk powiedział w niedzielę na Twitterze, że w tym roku zapłaci ponad 11 miliardów dolarów podatków.

„Kalifornia była kiedyś krainą możliwości, a teraz… staje się coraz bardziej krainą przeregulowania, nadmiernych procesów sądowych, i nadmiernego opodatkowania” – powiedział, dodając, że „coraz trudniej jest załatwić sprawy” w Kalifornii.