Thursday, March 3, 2022

Alcoa, producent aluminium, zerwał współpracę z Rosją w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę


 Z olbrzymimi fanfarami zapowiadane przez Bidena amerykańskie sankcje przychodzą w żółwim tempie, ale mamy pierwsze efekty. Według Bloomberg News największy amerykański producent aluminium twierdzi, że przestanie sprzedawać produkty rosyjskim firmom, a także przestanie kupować surowce w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Dyrektor generalny Roy Harvey powiedział inwestorom, że firma zastanawiała się, co zrobić ze sprzedażą aluminium rosyjskim firmom.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją na Ukrainę, która spowodowała druzgocącą utratę życia. Nasze serca łamią się za wszystkich Ukraińców, którzy cierpią z powodu tego niesprowokowanego konfliktu” – napisał Harvey w liście do pracowników donosi Bloomberg. „W odpowiedzi na obecną agresję Alcoa przestanie kupować surowce lub sprzedawać nasze produkty rosyjskim firmom”.

W tym momencie rosyjski przemysł aluminiowy, który jest jednym z największych światowych dostawców, nie został objęty sankcjami. 

Według dyrektorów i analityków rosyjski eksport metali przemysłowych spada, ponieważ kupujący i finansiści się wycofują.