Wednesday, March 23, 2022

Biden leci do Europy


 Prezydent Biden udał się w środę do Brukseli, aby wziąć udział w specjalnym szczycie NATO w Belgii i odwiedzić Polskę, aby omówić międzynarodowe wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i ukarania Rosji za inwazję.

Podczas szczytu Biden „omówi trwające wysiłki w zakresie odstraszania i obrony w odpowiedzi na niesprowokowany i nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę, a także potwierdzi nasze żelazne zaangażowanie na rzecz naszych sojuszników z NATO” – powiedział Biały Dom.

Po szczycie Biden ma dołączyć do szczytu Rady Europejskiej, aby omówić „wspólne obawy dotyczące Ukrainy, w tym transatlantyckie wysiłki mające na celu nałożenie kosztów gospodarczych na Rosję, zapewnienie pomocy humanitarnej tym, których dotknęły przemoc, oraz rozwiązanie innych wyzwań związanych z konflikt." 

Po spotkaniach w Brukseli z sojusznikami NATO, przywódcami G7 i przywódcami Unii Europejskiej, Biden uda się 25 marca do Warszawy, gdzie odbędzie dwustronne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Oczekuje się, że Biden w piątek omówi, jak Stany Zjednoczone i sojusznicy reagują na kryzys humanitarny i praw człowieka, który wywołała wojna Rosji z Ukrainą.

Biden ostrzegł w poniedziałek, że świat jest „w punkcie zwrotnym”, który „występuje co trzy lub cztery pokolenia”.