Friday, June 17, 2022

Biden twierdzi, że inflacja w „każdym innym uprzemysłowionym kraju” jest wyższa niż w USA


 Podczas czwartkowego wywiadu prezydent Biden przeszedł do defensywy, gdy został zapytany czy jego polityka energetyczna jest odpowiedzialna za inflację.

W swoim pierwszym wywiadzie dla Associated Press prezydent – wbrew przewidywaniom wielu ekonomistów po podniesieniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną – powiedział, że recesja „nie jest nieunikniona”.

„Jesteśmy w silniejszej pozycji niż jakikolwiek inny kraj na świecie, aby przezwyciężyć tę inflację” – powiedział Biden, wskazując na 3,6% stopę bezrobocia i stosunkowo silną pozycję Ameryki na świecie.

Na sugestie, że polityka jego administracji jest odpowiedzialna za najgorszą inflację od 40 lat i rekordowo wysokie ceny benzyny, prezydent podobno mocno się zdenerwował.

„Jeśli to moja wina, to dlaczego w każdym innym dużym uprzemysłowionym kraju na świecie inflacja jest wyższa? Zadajesz sobie to pytanie? Nie jestem przemądrzałym facetem”.

Korespondent Fox News Białego Domu Peter Doocy naciskał później na sekretarz prasową Białego Domu Karine Jean-Pierre, aby wyjaśniła komentarze Bidena dotyczące inflacji, zauważając, że Stany Zjednoczone mają wyższą inflację niż Niemcy, Francja, Japonia, Kanada, Indie, Włochy i Arabia Saudyjska.