Tuesday, June 14, 2022

Rzecznik prasowy Białego Domu wyśmiewa pytanie o zdrowie prezydenta Bidena


 Sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre, podczas poniedziałkowego wywiadu wyśmiała pytanie dotyczące fizycznego i psychicznego samopoczucia prezydenta Joe Bidena.

W wywiadzie z Donem Lemonem z CNN Jean-Pierre odpowiedziała ze zdziwieniem i powiedziała prowadzącemu, że nie należy nawet zadawać pytania o fizyczne i umysłowe możliwości Bidena.

DON LEMON: „Czy prezydent ma wytrzymałość fizyczną i psychiczną, czy myślisz, że będzie kontynuował nawet po 2024 roku?”

KARINE JEAN-PIERRE: „To nie jest pytanie, które powinniśmy nawet zadawać.”

Następnie Jean-Pierre odrzuciła krytykę z raportu New York Times, który pojawił się na początku tego tygodnia, kwestionując zdolności umysłowe prezydenta jako „pogłoski” i „nie to, na czym nam zależy”. 

W artykule cytowano kilku prominentnych Demokratów, którzy kwestionowali, czy Biden był najlepszym wyborem do poprowadzenia partii w wyborach w 2024 roku.

Obawy o wiek Bidena i jego zdolność do przewodzenia Partii Demokratycznej pojawiają się w obliczu administracji wypełnionej gafami, w której prezydent wydawał pozornie nowe oświadczenie polityczne a zaraz po tym członkowie jego gabinetu wycofywali ten komentarz.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Biden wyrażał gotowość do wojny, zarówno z Rosją, jak i Chinami, zanim urzędnicy administracji powiedzieli, że kraj nie zmieni swoich międzynarodowych strategii.

W maju Biden powiedział, że wyśle ​​wojska na Tajwan i obroni go przed potencjalną chińską agresją, aby wypełnić „złożone przez nas zobowiązanie”. Biały Dom powiedział później, że nie podjął takiego zobowiązania i że Stany Zjednoczone utrzymają „strategiczną niejednoznaczność” w odniesieniu do Tajwanu.

W tym samym miesiącu Biden powiedział również, że rosyjski prezydent Władimir Putin „nie może pozostać u władzy”.

Komentarz natychmiast wywołał reakcję, ponieważ wydawało się, że Biden wyraźnie wzywał do usunięcia Putina, ale personel Białego Domu wyjaśnił później, że prezydent nie wzywał do zmiany reżimu.

W kwietniu Biden wyraźnie miał trudności z czytaniem z telepromptera przemówienia o rosyjskich oligarchach i nowych sankcjach, które USA będą wprowadzać.

Te obawy dotyczące Bidena rozszerzają się również na 82-letnią przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcę większości w Senacie Chucka Schumera.

Wielu krytyków Bidena podejrzewa, że to właśnie jego wiek i zdrowie psychiczne skłoniły Putina do agresji na Ukraine.