Tuesday, August 23, 2022

Prośba burmistrz Waszyngtonu o pomoc Gwardii Narodowej w związku z „kryzysem” migrantów, odrzucona przez Pentagon


 Po raz drugi Pentagon odmówił poniedziałkowej prośby burmistrz Muriel Bowser o aktywowanie Gwardii Narodowej w celu udzielenia pomocy tysiącom migrantów, którzy przybyli do stolicy kraju w ostatnich miesiącach.

Bowser po raz pierwszy poprosiła o pomoc Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu, ale Pentagon odrzucił ją 4 sierpnia. Następnie wysłała kolejny list 11 sierpnia, prosząc o rozmieszczenie 150 żołnierzy Gwardii Narodowej, aby „pomóc zapobiec przedłużającemu się kryzysowi humanitarnemu w naszym kapitału narodowego wynikającego z codziennego napływu migrantów”.

Sekretarz wykonawczy Departamentu Obrony Kelly Bullliner Holly napisał w poniedziałek w liście do Bowsera, że Gwardia Narodowa Waszyngtonu nie jest przeszkolona do pomocy migrantom, a aktywacja doprowadziłaby do „zmniejszonej gotowości” żołnierzy.

„DCNG nie ma żadnego konkretnego doświadczenia ani szkolenia w zakresie tego rodzaju misji ani unikalnych umiejętności w zakresie zarządzania obiektem, karmienia, warunków sanitarnych lub wsparcia naziemnego” – napisała Holly w liście, który został zrecenzowany przez Fox News.

„Zatwierdzenie tej prośby spowodowałoby również znaczny wpływ na gotowość DCNG” – kontynuowała Holly. „Poświęcenie personelu lub obiektu na tak przedłużoną misję wymusiłoby anulowanie lub przerwanie szkolenia wojskowego”.

Według biura gubernatora Grega Abbotta około 7000 migrantów zostało przetransportowanych z Teksasu do Waszyngtonu od kwietnia, a kolejnych 900 przybyło do Nowego Jorku.

„Zanim zaczęliśmy przewozić migrantów do Nowego Jorku, tylko Teksas i Arizona ponosiły główny ciężar chaosu i problemów, które się z tym wiążą” – powiedział w piątek Abbott. „Teraz reszta Ameryki może dokładnie zrozumieć, co się dzieje”.

Bowser gorąco popiera wpuszczanie migrantów do USA przez granice w Teksasie, ale wysłanie 1 procenta tych migrantów do jej miasta nazywa kryzysem humanitarnym i „wyczynem motywowanym politycznie”.