Thursday, September 8, 2022

W Illinois już niedługo wejdzie w życie ustawa, dzięki której przestępcy pozostaną na ulicach


W Memphis, Tennessee, podejrzany o morderstwo, odsiedział około 20 lat z 24-letniego wyroku po uprowadzeniu i rabunku adwokata, ale według władz i akt sądowych nigdy nie został zwolniony warunkowo. Nikt tak naprawdę nie wie jak to się stało, ale wielu podejrzewa, że tolerancja dla przestępców odegrała tutaj dużą role. Czy to znaczy, że politycy zechcą to naprawić? Absolutnie nie.

 We wtorek, po weekendzie, w którym w Chicago zastrzelono ponad 50 osób, republikański kandydat na gubernatora stanu Illinois Darren Bailey zasugerował, że sytuacja w stanie ma się znacznie pogorszyć.

Bailey, obecnie senator stanu Illinois, zorganizował konferencję prasową z szeryfami z całego stanu. Zwrócił uwagę, że nowa ustawa SAFE-T, która wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., zaostrzy warunki w miastach takich jak Chicago, które Bailey określa mianem „piekielnej dziury”.

Ustawa SAFE-T, podpisana przez demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera 22 stycznia 2021 r., znosi kaucję pieniężną, uniemożliwia policji zatrzymanie podejrzanego na podstawie oceny ryzyka i daje przestępcom skazanym na areszt domowy o wiele większą swobodę.

Oto 12 przestępstw o których podejrzanego nie można zatrzymać: morderstwo drugiego stopnia, poważne pobicie, podpalenie, zabójstwo spowodowane narkotykami, porwanie, włamanie, rabunek, zastraszanie, jazda pod wpływem narkotyków, ucieczka przed policja, przestępstwo narkotykowe i grożenie funkcjonariuszowi publicznemu.

Kiedy ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., przestępcy oskarżeni o popełnienie wyżej wymienionych przestępstw zostaną zwolnieni bez kaucji.

Jeśli mieszkasz w Illinois, powodzenia.