Tuesday, March 14, 2023

[PL.] USA pogrążone są w kryzysie bankowym

 Fox Business: Podczas poniedziałkowego programu „Varney & Co.” prowadzący Stuart Varney przeanalizował upadek Silicon Valley Bank, argumentując, że ogromne wydatki administracji Bidena, inflacyjna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej i złe zarządzanie bankami przyczyniły się do „kryzys bankowego” w USA.

Prezydent Biden odniósł się do kryzysu i powiedział: „Nasz system bankowy jest bezpieczny. Menedżerowie banków zostaną zwolnieni, jeśli zostaną przejęci przez FDIC”. Powiedział, że zrobi „wszystko, co trzeba.

Cofnijmy się o trochę. Kto jest temu winien? Moim zdaniem to masowe wydatki zespołu Bidena i masowe drukowanie pieniędzy przez Rezerwę Federalną stworzyło inflację, która popchnęła Fed do najszybszego wzrostu stóp procentowych od dziesięcioleci.

Dodam, że złe zarządzanie bankami nie pomogło. W niektórych przypadkach ich program „przebudzenia” mógł rozpraszać uwagę.

Gdzie idziemy? Szczerze mówiąc, trudno powiedzieć, kryzys rozwija się w chwili, gdy o tym mówimy. Wygląda jednak na to, że mogą nadejść pewne zmiany.