Sunday, May 21, 2023

Blue Origin zdobywa kontrakt NASA o wartości 3,4 miliarda dolarów na wysłanie astronautów na Księżyc

FOX Business: Blue Origin Jeffa Bezosa w piątek wygrał kontrakt o wartości 3,4 miliarda dolarów na budowę statku kosmicznego dla następnej misji astronautów na Księżyc po tym, jak dwa lata NASA przyznała SpaceX kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów na lądownik księżycowy.

Tym razem firma Blue Origin i jej partnerzy zaprojektują, opracują i będą latać lądownikiem księżycowym o nazwie Blue Moon, który może precyzyjnie wylądować w dowolnym miejscu na powierzchni Księżyca. 

Blue Origin będzie drugim partnerem NASA, który dostarczy astronautów na powierzchnię Księżyca. NASA, w ramach programu Artemis, pracuje nad powrotem astronautów na Księżyc do 2024 r., z planami ostatecznego wdrożenia misji załogowych na Marsa.

NASA powiedziała, że ważne jest, aby mieć drugiego partnera systemu lądowania ludzi w ramach programu Artemis, ponieważ zwiększy to konkurencję, zmniejszy koszty dla podatników, wesprze regularną częstotliwość lądowań na Księżycu, pozwoli dalej inwestować w gospodarkę księżycową i pomoże NASA osiągnąć cele związane z podróżami kosmicznymi.