Monday, August 28, 2023

Zmiany klimatyczne nie są przyczną pożaru na Hawajach

Fox News: Car czystej energii Białego Domu John Podesta powiedział, że pożary na Hawajach „były napędzane zmianami klimatycznymi”. Ale, hawajscy urzędnicy przypisali przyczynę katastrofalnych pożarów  niedbalstwu głównego przedsiębiorstwa energetycznego w tym stanie i zniszczeniu linii energetycznych przez huraganowe wiatry.

W pozwie złożonym w czwartek rząd hrabstwa Maui na Hawajach zarzucił firmie Hawaiian Electric Company (HECO) i jej spółkom zależnym nieprawidłowe wyłączenie sprzętu elektrycznego pod napięciem podczas wichury z czerwoną flagą. 

W pozwie stwierdzono, że z powodu tej awarii zerwane linie energetyczne obsługiwane przez przedsiębiorstwo energetyczne wywołały serię śmiertelnych pożarów na wyspie.

„W pozwie zarzucono, że pozwani dopuścili się zaniedbania, nie wyłączając sprzętu elektrycznego pomimo ostrzeżenia czerwoną flagą wydanego przez National Weather Service w dniu 7 sierpnia” – stwierdziło hrabstwo Maui w komunikacie ogłaszającym swój pozew. 

„W pozwie zarzucono ponadto, że linie energetyczne HECO pod napięciem i zerwane spowodowały zapalenie suchego paliwa, takiego jak trawa i zarośla, powodując pożary” – dodano w ogłoszeniu. „W pozwie zarzucono także brak konserwacji systemu i sieci energetycznej, co było przyczyną awarii systemowych, które 8 sierpnia zapoczątkowały trzy różne pożary”.

PN: Nikt nie próbuje wytlumaczyc dlaczego w lasach bylo tak duzo tzw 'suchego paliwa', ze cala wyspa stanela w płomieniach? Dlaczego aktywisci klimatyczni maja wiecej do powiedzenia niz zdrowy rozsądek ktory nakazywalby usuwanie suchych galezi i obalonych drzew.