Friday, September 15, 2023

Pracownicy strajkują w zakładach GM, Ford, Stellantis (Fiat/Chrysler)

Fox News: Związek zawodowy United Auto Workers (UAW) rozpoczął strajk w trzech fabrykach należących do Wielkiej Trójki producentów samochodów – General Motors, Ford i Stellantis – po tym, jak w czwartkowy wieczór obie strony nie osiągnęły nowego porozumienia pracowniczego.

Pracownicy strajkują w fabryce GM w Wentzville w stanie Missouri; fabryce Stellantis w Toledo w Ohio; oraz fabryce Forda w Wayne w stanie Michigan. Zakłady, które nie zostały wezwane do strajku, będą pracować bez kontraktu, powiedział prezes UAW Shawn Fain.

„Strajk UAW Stand Up rozpoczyna się we wszystkich trzech z Wielkiej Trójki” – oznajmił związek w poście na X, wcześniej znanym jako Twitter, wkrótce po północy w piątek.

Związek domaga się ogólnej podwyżki o ponad 40% dla szeregowych członków w ciągu czterech lat.

Eksperci szacują, że strajk może kosztować amerykańską gospodarkę miliardy dolarów. Straty ekonomiczne wynikające z 10-dniowej przerwy w pracy mogą kosztować około 5,6 miliarda dolarów.

„Nawet krótki strajk miałby wpływ na gospodarkę całego stanu Michigan i całego kraju” – powiedział Patrick Anderson, dyrektor generalny Anderson Economic Group.