Saturday, October 28, 2023

Mówca Kongresu Johnson: Biden angażuje się w „tuszowanie” swojej roli w kontaktach biznesowych Huntera, śledztwo w sprawie impeachmentu trwa

Foxnews(.)com: Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że prezydent Biden jest zaangażowany w „ciągłe tuszowanie” i „wielokrotnie kłamał” na temat swojego zaangażowania i wiedzy na temat interesów biznesowych Huntera Bidena, jednocześnie informując Fox News Digital, że śledztwo w sprawie impeachmentu przeciwko niemu będzie kontynuowane „metodycznie” i bez „z góry określonego” wyniku.

Johnson z Luizjany został w tym tygodniu wybrany na spikera Izby Reprezentantów. Były spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy z Kalifornii wszczął we wrześniu śledztwo w sprawie impeachmentu przeciwko Bidenowi.

„Jesteśmy zespołem ds. praworządności, dlatego musimy uszanować należyte procedury oraz robić to w sposób, jaki mieli na myśli założyciele” – powiedział. „Impeachment to potężna władza, którą dysponuje Kongres, i nie ma na celu ani nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie polityczne, którym należy się lekko posługiwać”.

Mówca powiedział, że Republikanie w Izbie Reprezentantów będą kontynuować dochodzenie, „zbierając dowody i podążając za prawdą i dowodami, dokądkolwiek prowadzą”.

„Nie ustaliliśmy z góry wyniku tego. Nie przesądziliśmy tego” – powiedział. „Ale myślę, że każdy może zobaczyć, jak to się rozwija” – dodał. 

Eksperci prawni są rozdarci co do tego, czy Kongres może wszcząć postępowanie w sprawie impeachmentu w związku z rzekomą zdradą stanu, przekupstwem lub poważnymi przestępstwami i wykroczeniami, które miały miejsce przed objęciem urzędu prezydenta. 

„Myślę, że moglibyśmy spierać się o poważne przestępstwa i wykroczenia, ale nie jestem pewien, czy w tym przypadku przekupstwo nie ma związku” – powiedział Johnson. „I oczywiście przekupstwo jest szczegółowo wymienione w Konstytucji, dlatego mamy obowiązek go ścigać”. 

Polonia News: Niektórzy Republikanie obawiają się, że Biden jest szantażowany przez kilka krajów.